Vyhledávání

Kontakt

MUDr. Martina Milkovičová

náš Medevio profil:
https://my.medevio.cz/mudr-milkovicova

adresa ordinace:
Tyršova 394, 513 01 Semily

Telefon:+420 481 624 108
Mobil:+420 602 191 383

detska.ambulance@seznam.cz

Neštovice

Neštovicemi se obvykle nakazí dětští pacienti v kolektivu (ve věku od 2 do 10 let).
Virus se přenáší kapénkovou infekcí nebo přímým kontaktem s neštovičkami, navíc také transplacentárně - z matky na plod. V mírných podnebných pásech přichází epidemie planých neštovic pravidelně, a to především na konci zimy a zpočátku jara. Inkubační doba neštovic, tedy doba od nákazy do propuknutí nemoci, se pohybuje v rozmezí
10 – 25 dní, přesto zpravidla okolo 14 dní.

Pacient začíná být infekční již v době, kdy o své nemoci ještě neví, a to 1-2 dny před nástupem charakteristické vyrážky, která neštovice provází. Infekčnost končí po vyhojení posledního pupínku do stavu tzv. krusty, obvykle tedy po cca 3 - 7 dnech po nástupu vyrážky. Pravděpodobnost nákazy neštovicemi je u citlivých, neimunních pacientů velice vysoká (téměř 90 %).

Po prodělání nemoci nastupuje u většiny pacientů dlouhodobá imunita vůči planým neštovicím. Přesto virus celoživotně přetrvává v nervových uzlinách, kde může být v pozdějším věku, při oslabení imunity reaktivován a může způsobit jiná onemocnění, především pásový opar (herpes zoster).

Příznaky neštovic
Mezi nejznámější projevy neštovic patří charakteristická svědivá vyrážka neštoviček.
U menší skupiny pacientů (starších dětí a dospělých) vyrážku o 1-2 dny předchází tzv. prodromy, mezi které patří obvykle bolest hlavy a horečka, z méně častých symptomů nechutenství, průjem, svědění. Tyto systémové příznaky mohou často způsobit, že nemoc špatně zařadíme do kolonky chřipka nebo nachlazení.

Vyrážka začíná jako malé červené skvrnky, které se v řádu hodin začnou měnit do stádia puchýřků (o průměru 3 až 6 mm). Puchýřky mají nejprve čirý obsah tekutiny, který se postupně mění na mléčný, až zakalený. Tekutina je vysoce infekční. Puchýřky posléze zasychají a vytváří se tzv. krusta. Po několika dnech se zaschlý stroupek odloupne. Vyrážka velmi často nepříjemně svědí, rozškrábáním hrozí riziko zavlečení sekundární bakteriální infekce do neštoviček, proto mu je potřeba zabránit.

Výsev začíná na hlavové části (ve kštici a na obličeji), postupně se šíří na trup a končetiny. Často se vyskytuje i na sliznicích – v ústech, na nosohltanu, na očních spojivkách, v zevním zvukovodu nebo na genitáliích. Nové pupínky se objevují postupně, ve vlnách co 3 až 5 dní. Akutní fáze nemoci trvá obvykle 4 až 7 dní, k úplnému vyhojení pak většinou dochází do 20 dní.

Režimová opatření neštovic
Po dobu akutní fáze nemoci udržovat dítě v klidu a nechodit na slunce. Omezení fyzických aktivit v průběhu planých neštovic je určeno stavem dítěte a při jeho dobrém stavu není nutné dítě po odeznění akutní fáze nijak omezovat.

Dodržovat správnou hygienu (sprchování – i opakovaně).  Vlažná voda zmírňuje svědění. Zakazování sprchování dětem s neštovicemi nemá žádné racionální opodstatnění.

U dítěte i ošetřujícího pečlivě dbáme na čistotu rukou a na čisté a ostříhané nehty, abychom zabránili zanesení infekce. Snažíme se zabránit škrábání puchýřků.

Při akutní fázi nemoci oblékáme dítěti volné, nejlépe bavlněné oblečení.

Léčba neštovic
U zdravých dětí nemusíme neštovice nijak léčit, nemoc odezní sama. Použít můžeme jen symptomatickou léčbu, která pomůže ulevit od nepříjemných doprovodných projevů neštovic.

K léčbě horečky (nad 38°C) je vhodné použít léky ze skupiny antipyretik (Paralen®, Panadol®, Ibuprofen®). Dětem nikdy nepodáváme přípravky s kyselinou acetylsalicylovou (např. Acylpyrin®, Aspirin®), protože mohou, hlavně u mladších dětí, vyvolat velice nebezpečný Reyův syndrom.

Nejlépe je nechat pupínky volně zaschnout, nepotírat. Když je svědění úporné nebo máte nutkání něčím to přeci jenom namazat, určitě nepoužívejte tekutý pudr! Doporučují se přípravky, které tlumí svědění (např. Virasoothe® chladící gel nebo sprej na plané neštovice, Fenistil® gel,  Imazol® krémpasta, Tanno-Hermal® Lotio ). Stačí jenom na pupínky, které hodně svědí a zlobí, není nutné natřít dítě od hlavy až k patě J

Dále můžete podávat léčiva ze skupiny antihistaminik s protisvědivým účinkem (např. Fenistil® kapky) -ulevíme od úporného svědění nebo při rozsáhlém výsevu neštovic.