Bolest ucha

Víte, jak se postarat o bolavé ouško? 👂🏻

K jakému lékaři jít, když dítě bolí ucho?

Vyšetření bolavého ucha dokáže provést i pediatr. V případě potřeby pak může být dítě odesláno ještě na ORL. Tato spolupráce u nás v Semilech funguje velmi dobře.

Co je nejčastější příčinou bolesti ucha u dětí?

Nejčastější příčinou je infekce nosohltanu (virová i bakteriální, nejčastěji pneumokoková), která se rozšíří skrze Eustachovu trubici až do ucha. Spolu s otokem sliznic ucpe vývod Eustachovy trubice, před otokem se začne hromadit tekutina, ta tlačí na bubínek a to způsobuje bolest. Děti bolestí ucha trpí častěji než dospělí, protože jejich Eustachova trubice je kratší, širší a má mírnější sklon.

Dalšími příčinami může být také voda v uchu, angína nebo rostoucí zuby.

Proč ucho nejvíce bolí v noci?

Dítěti, které leží v posteli, se v horizontální poloze rychleji prokrvuje hlava a sliznice tak snáze otečou. Otok, např. ve spojení s hlenem, který vleže také snadněji stéká, pak způsobuje tlak na bubínek a bolest.

Jak poznám, že dítě bolí ucho?

U kojenců a malých dětí může být začátek bouřlivý. Vylétne horečka, dítě je neklidné, ubrečené, může zvracet, nebo mít četnější stolice, odmítá jídlo. Sahá si na ouška, nebo na hlavičku, ale není to pravidlem. 

U starších dětí se stav nahluchlého dítěte s rýmou může pozvolna měnit přes tlak v oušku až na nepříjemnou bolest, zhoršující se při polykání, kašlání nebo zívání.

Dítěti z ucha vytéká žlutý nebo krvavý hnis, co to znamená?

Vytékající žlutý nebo krvavý sekret značí to, že došlo ke spontánní perforaci bubínku. Hromadící se tekutina, která neodtékala ucpanou Eustachovou trubicí, tlačila na bubínek, vyklenula ho a ten, i když je elastický, tlak nevydržel a praskl. V tom momentě je po bolesti, skrze prasklinku vše nepotřebné odteče a začne proces hojení.

Co dělat, když dítě v noci začne bolet ucho?

Před tím, než vyrazíte s brečícím potomkem na cestu, mu zkuste nejdříve ulevit.🙏🏻

  • ✔️ Podejte analgetikum, nejlépe Ibuprofen (Nurofen, Ibalgin, Brufen) v dávce jako při teplotě.
  • ✔️ Snažte se vysmrkat každou nosní dírku zvlášť.
  • ✔️ Do čistého nosu kápněte kapičky typu Nasivin, Olynth. V tomto případě jsou lepší kapky než sprej, protože se snáze dostanou nosohltanem až do oblasti Eustachovy trubice, kde uleví otoku.
  • ✔️ Můžete nakapat ušní kapky (Otobacid, Otipax, Burow). Položte dítě na bok a boltec bolavého ouška před podáním kapek potáhněte mírně a velmi jemně dozadu a nahoru. Takto se kapičky dostanou až k bubínku.
  • Do ouška, z kterého teče jakákoliv tekutina, určitě nic nekapejte! Jenom kapesníčkem vysušte vchod ouška, ničím do ucha nedloubejte.
  • ✔️ Na bolavé ouško přiložte studený obklad (chladicí gelový polštářek, led nebo mraženou zeleninu do utěrky)
  • ✔️ Nechte dítě v sedě nebo v polosedě a vyčkejte. Když do hodinky bolest neustupuje a dítě nadále pláče, vyjeďte. 

Bolest ucha v noci přešla, co mám dělat ráno?

Když noční bolest ustoupí, dítě je spokojené, a to i v případě, že z ouška něco vyteklo, můžete zůstat do rána doma a druhý den nechte dítku ouško vyšetřit.

Jak nejlépe předejít bolestem ucha u dětí?

Pomáhejte svým dětem pořádně smrkat. Pomozte jim vysmrkat každou nosní dírku zvlášť a to pravidelně během dne, hlavně večer před spaním. 

Batolatům a dětem, které smrkat neumí, hleny odsávejte. Miminka s rýmou dávejte během dne častěji na bříško.

Mám nechat dítěti "píchnout ucho"?

Při opravdu hodně vyklenutém, zaníceném, a hlavně bolavém oušku může lékař na ORL propíchnout na bubínku drobný otvor, aby se dítěti ulevilo od bolesti. Dírka v bubínku se zahojí stejným způsobem, ať už bubínek praskne sám nebo je propíchnut.

Tento postup (paracentéza) byl dříve běžnější, dnes záleží na rozhodnutí ORL lékaře.

Proč se bolest ucha opakovaně vrací?

Častou příčinou je zvětšená nosní mandle, alergie nebo gastroezofageální reflux. Někdy se také příčina nenajde a dítě z bolesti tzv. vyroste.

Existuje očkování proti zánětu středního ucha?

Ne, jedná se o očkování proti bakterii Streptococcus pneumonie, která mimo jiné zánět středního ucha způsobuje. Toto očkování pomáhá předcházet pneumokokovým otitídám a jejich hodně nepříjemným komplikacím.

Mohu zkusit nějaké babské rady na bolest ucha?

Aplikace slivovice, alpy nebo vodky do ucha je nevhodná, protože alkohol v tak silné koncentraci může podráždit zvukovod. Přímo do ucha nikdy nic takového nelijte!

Celé povídání o bolavých ouškách najdete na blogu.