Pediatrie s úsměvem

Na tomto blogu zkusím občas napsat nějakou radu, která by vám mohla pomoct přežít nemoci vašich dětí ve větším klidu a nebo vám napověděla, kdy se nevyplácí hrát si na doktora. Bude to vlastně takové kukátko do dětské ambulance. Ale je to jenom light verze. Pro inspiraci. Rady a pomoc hledejte vždy u svých lékařů! Těch z masa a kostí. Vaše MUDr. Martina Milkovičová ♡

"Doktorko, to si neumíte představit; ten stres, když v noci začal houkat monitor dechu. Máňa se naštěstí na nás rozespale šklebila z druhého konce postýlky. Ale jak jsme potom nemohli usnout a koukali do tmy, tak mě mužský rozhodil otázkou: "A ty víš, co máme dělat kdyby…kdyby…nedýchala?"

O víkendu jsem sloužila na dětské pohotovosti. A i když je služba jakákoliv - horší, lepší, taková, maková - tohle nikdy, ale opravdu nikdy nechybí:

Poslední týden mě zaujalo několik vašich, na první pohled vtipných, telefonátů:
"Doktorko, napište nám nové kapky do očí. Ty, co jsme měli, Máňa nakapala panence do očí."
"Doktorko, to neuvěříte. Ty kapky od vás Pepča praštil do záchodu a spláchnul. Pošlete mi nové, prosím? "

Píchla mě včela. A i když mi už není 25…. ani 45, tak to bylo poprvé v životě. Což je asi drobná zajímavost, ale proto to nepíšu. Vy všichni, co před odběrem nebo očkováním v ambulanci svému ubohému dítěti říkáte větu: "Neboj, to nebolí, je to jako když tě štípne včelka". To máte odkud?? Maminka vám to řekla,...

Je máj, chtělo by to probrat nějakou lásky plnou nemoc. Ale jsem pediatr, takže bude maximálně polibek, žádné techtle mechtle nečekejte. Tou májovkou bude "nemoc z líbání " neboli infekční mononukleóza.

"Doktorko, dnes si o nás budete myslet, že jsme čuňátka. Máňa se celé noci škrábe a kroutí jako had. Nejdříve jsem myslela, že to bude tou novou aviváží. Ale potom mi napadlo… že to není to co si myslím???"

O kom bude dnes řeč? Taková naše místní celebritka. Někteří si dokonce už pamatují i její jméno. A někteří jsou z toho malinko zmatení a chtějí, ať jim vyšetřím toho Setoboxe.😃 Takže prosím, seznamte se – Streptococcus pyogenes.

Diskuse o výchově dětí tzv. „růčo-fůčo“ se poslední dobou objevují stále častěji. Jsem za to opravdu ráda, protože to je v naší „dostanešpřeszadek-friendly“ krajině velký posun. A i když to v komentářích bude určitě masakr, zkusím k tomu něco napsat.

Chřipka. Zjevila se po delší době a jako stará známá, která se vrátí z cest, snaží se navštívit všechny, co dlouho neviděla. Stýskalo se jí, potvoře.😖 Chřipkou často mylně nazýváme i jakoukoliv soplitídu s kašlem. Ale co od té pravé, nefalšované máme čekat a proč raději zpozornět, když nám zaklepe na dveře?

Telemedicína. Dítě posledních let. Když to bylo miminko, koukali jsme na něj jako na svatý obrázek, hýčkali a vkládali do něj svoje nesplněné sny. Maily, messenger, různé aplikace, telefony, prostě „vzdálený přístup“. Ale ta potvůrka roste do zhýčkaného nevděčníka. Je to spíše „tele“ než „medicína“. 😛 Zkusíme ji spolu malinko vychovat, holku jednu...

Sledujte blog Pediatrie s úsměvem na Facebooku!👀

Sdílejte a lajkujte!

Ať se tohle odlehčené lékařské čtení dostane do povědomí rodičům, kteří jsou stejně zvídaví, jako vy. Ať se tyhle osvědčené rady a tipy ukážou na zdi těm, kteří je zrovna potřebují. Ať pravdivé informace z praxe přebijí ty nesmysly, které se dají na internetu najít. A ať si všichni užijeme ty své ratolesti ve zdraví!💙