Klíště a borelióza

Chytili jste klíště a nevíte si rady? Máte strach z boreliózy? Přečtěte si více.🕷️

Máme klíště, co teď?

Nejdůležitější je klíště co nejdříve vyndat, aby se snížilo riziko přenosu infekce.

Jak mám vyndat klíště?

Místo, kde je zakousnuté klíště, nejprve vydezinfikujte. Poté klíště vyndejte běžným způsobem (vikláním, pinzetou či vatovou tyčinkou tak, abyste ho nezmáčkli) a po vyndání místo opět vydezinfikujte.

V kůži zůstalo kusadlo, mám ho vyndat? 

Ne, utržené kusadlo z kůže nevyndávejte. Je malinké a dloubáním v ráně riskujete zanesení jiné infekce. Samotné kusadlo už není nebezpečné a tělo se ho brzy zbaví jako třeba třísky - vydrolí se nebo vyhnisá. Ranku s kusadlem můžete pro jistotu mazat dezinfekcí nebo antibiotickou mastí.

Jak poznám, že má dítě boreliózu?

Po pár dnech nebo týdnech se na kůži může objevit velký flek s červenými okraji a světlým středem. Nemusí se vždy objevit v místě, kde bylo zakousnuté klíště. Je to nepravidelně tvarovaný flek zpravidla větší než 5 cm v průměru.

U dětí se z fleku může stát zvláštní červenofialový otok, často se objevuje třeba kolem pupíku nebo za ušima.

Mezi další doprovodné projevy patří „chřipkové příznaky“, jako je bolest hlavy, zvýšená teplota, vyčerpání, bolest svalů a kloubů.

Proč dítěti hned neuděláte odběry na boreliózu, když mělo klíště?

Na začátku onemocnění v krvi nejsou žádné protilátky, které hledáme. Ty se vytvoří zhruba za 5-6 týdnů po začátku onemocnění. 

Proto jsou tyto odběry na začátku onemocnění zbytečné a rovnou se nasazují antibiotika. Za 5-6 týdnů se provede kontrolní odběr, kterým zjistíme, zda se tělo správně bránilo.

Když klíště přinesu, otestujete ho?

Ne. Testování klíštěte na přítomnost infekce je nákladné, ale z praktického hlediska nicneříkající. Testem se zjistí pouze to, zda klíště samotné bylo nebo nebylo infikované, ale nezjistí se, zda byla infekce přenesena na člověka.

Jak se léčí borelióza?

Na boreliózu se předepisují antibiotika. Je nutné vydržet a poctivě je brát celých 14-21 dní, po které trvá léčba. Po dobu léčby je samozřejmostí klidovější režim.

Jakto, že má dítě boreliózu, když je „na klíšťata“ očkované?

Očkování na boreliózu zatím neexistuje. Očkuje se proti nebezpečné klíšťové encefalitídě, a to je zcela jiná nemoc. Toto očkování nemá na boreliózu a její průběh žádný vliv.

Co je to klíšťová encefalitída?

Jedná se o virové onemocnění přenášené klíšťaty. Má spousty projevů, od těch lehkých, připomínajících virózu, až po závažná a trvalá neurologická postižení.

Kdy očkovat dítě proti klíšťové encefalitídě?

Klíšťová encefalitída zpravidla nepostihuje nejmenší děti, proto se doporučuje očkovat nejdříve kolem 3. roku života. Očkovat lze kdykoliv mimo jarní období, nejlepší je začít s očkováním na podzim nebo v zimě. Očkování velmi výrazně snižuje riziko závažného neurologického poškození.

Přečtěte si o klíšťatech ještě trochu delší povídání na blogu!