Au, štípla mě včela!

04.06.2023

Píchla mě včela. A i když mi už není 25…. ani 45, tak to bylo poprvé v životě. Což je asi drobná zajímavost, ale proto to nepíšu. Vy všichni, co před odběrem nebo očkováním v ambulanci svému ubohému dítěti říkáte větu: "Neboj, to nebolí, je to jako když tě štípne včelka". To máte odkud?? Maminka vám to řekla, viďte? Stejné moudro jako: "Nedělej to, nebo ti to zůstane." 🤭 Jenomže to bych to dítě musela píchat tupou jehlou a aplikovat mu několikadenní výluh chilli papriček. Vyhlašuji referendum o zákazu přirovnávání včelího bodnutí k injekci. Vymyslete si cokoliv jiné. Dětem, co mají včelí bodanec za sebou, tak těm se po této zkušenosti už vůbec nedivím. 😵‍💫Táhneme je zpod lehátka a i odběr kapky krve z prstu připomíná řecko-římský zápas. A ty děti, včelou nepolíbené, kam se počítám doteď i já (díky za ty dary, že jsem pořád někoho dítětem), přivede přirovnání odběru k včelímu píchnutí k mylné představě, že není problém to nádherné stvoření pohladit po křidýlkách. Protože naše jehlička a žihadlo se srovnat nedají!!!! ☝️

Včelka ubohá mě musela píchnout, aby mi připomněla, že by se patřilo něco málo k její maličkosti nebo přesněji žihadlu napsat.

Takže co dělat a nedělat, když nás bodne Mája?


Tady to musíme trošku rozdělit podle toho, jestli na bodnutí vaše dítě má nebo nemá alergii. Občas vyděšeně voláte, že máte po prvé včelou bodnuté dítě a nevíte, jestli není alergické. Po prvním bodnutí klasickou alergickou reakci nečekejte. Tělo si musí alergen v tomto případě včelí/vosí jed nejdříve jakoby očichat a když mu nevoní, tak vytvoří protilátky. Další bodnutí už razantně odmítne a jasně nám dá najevo, že tohle se mu nelíbí. A alergická reakce je na světě.🤢

Takže u dětí (dá se použít i na dospěláky, kteří se cítí být dětmi 😃), které nejsou alergické, nebo se na nich včelka vyřádila poprvé, zachováme klid. Řvoucí dítě ukonejšíme a štípnutí prohlídneme. Včelka nám nechá žihadlo zabodnuté jako dýku a statečně umírá. Vosa je srabík, může štípat opakovaně jak smyslů zbavená, dokud nechytne ránu nebo se jí nepovede zdrhnout.

Žihadlo seškrábněte čímkoliv, co máte po ruce. Nehtem, opačnou hranou nože, kreditkou, pinzetou. Netáhněte ho však prsty. Tak by se vám mohlo povést vytlačit zbytek jedu do kůže a to nechceme. Sundejte všechny ozdůbky kolem místa vpichu - prstýnky, náramky. Potom tam rychle plácněte cokoliv studeného. Klidně mražený hrášek nebo zmraženou flákotu.😃 Hlásím se, že úleva po přiložení kostiček ledu v látkovém kapesníku byla po pár vteřinách osvobozující.

Tohle si zkuste zapamatovat - štípnutí včelou v puse = rychle kostička ledu nebo nanuk a nechat v puse i když už hrozí zamrznutí mozku (znáte to, viďte). A dobrý nápad je také chladit krk zvenku.

Zarudnutí kolem vpichu a mírný otok není projev alergie, je to zcela normální. Takový správný otok umí cestovat, hlavně směrem dolů. 🙃 Takže po štípnutí do hlavy můžete mít druhý den dítě bez očí. Štípnutí do ruky nebo nohy už nemá kam putovat, sloní nožku tak můžete mít i několik dní, než se otok vstřebá. Neplašte. Nožku nahoru, studený obkládek, pofoukat, pohýčkat a bude dobře. Na zmírnění svědění můžete použít Fenistil gel, nebo jakékoliv jiné mazadlo. Taky babské rady se tady hodí. 🌿Můžete použít kapičky nebo léky, které se jsou určeny na alergii (Fenistil, Zyrtec a nespočet dalších). 

Zatím jsme si poradili sami, ale kdy vlastně požádat o pomoc přítele na telefonu a zavolat RZP?


U štípnutí do nebo kolem pusy a krku neváhejte a volejte.

Když se předtím veselé dítě začne chovat divně. Rychle nebo ztíženě dýchá, chraptí, může být zarudlé v obličeji, je orosené, třese se, občas zvrací nebo má akutní průjem. Špatně se mu polyká. Otok se rychle šíří, nebo se objeví kopřivka a kůže silně svědí. ☝️Co můžete dělat do příjezdu RZP? Když máte čím, chlaďte, když máte jakýkoliv lék proti alergii, podejte ho. Snažte se udržet v klidu dítě i své emoce a čekejte. Hlavně nikam sami nejezděte!🚑

A co dělat u těch, co si vytáhli Černého Petra a mají alergii na štípnutí? 


Ti při sobě nosí pohotovostní balíček, který obsahuje léky první pomoci. 💊Takže si zkuste jenom zapamatovat - vytáhnout žihadlo, podat léky a nakonec volat RZP. Jasně, že když je vás víc, jeden táhne, druhý podává, třetí volá. Ale to je výhra v loterii.🥳 Obvykle jste sami, někde v háji zeleném, kde je signál na čárku, balíček na dně batohu a včely alespoň dvě.

Někdy je to prostě hloupá náhoda, ale většinu žihadel si vykoledujeme sami. Užívejte krásné dny naplno, ale nevypínejte hlavu úplně. Tak se například stane, že chcete jenom malinko zastřihnout rozkvetlý keř a za chvíli sedíte s nohou na stole a fňukajíc napíšete článek na blog.😃

I když jsou ty naše dětičky krásné jako kytičky, tak ať se o ně včelky nezajímají. A ani o nás, divizny a bodláky 🌼