Budem doktorka

10.10.2021

Podle vzpomínek mých rodičů jsem těsně po tom, co jsem dala dohromady větu, doťapala do kuchyně a řekla: „Budem doktorka. Taká pre deti.“ Rodiče, nelékaři a technicky zaměření, tou historkou baví své známé dodnes.

Jmenuji se Martina Milkovičová a jsem dětská lékařka

Po krátkých životních epizodách, kdy jsem chtěla bojovat s hladomorem, být opěrnou pěvkyní nebo napsat bestseller, jsem se nakonec tou doktorkou opravdu stala. Hodně let jsem pracovala na dětských odděleních a doufala, že si splním další sen a budu neonatoložka. Osud je však šprýmař a zkusil mě posadit na židli obvoďačky. Chvilku jsem se tam kroutila jako had. Ale postupem času jsem vždy v neděli večer cítila, že se do práce těším. Dnes už vím, že jsem na správném místě. Někdo je doktorem na klinice, někdo je obvoďákem z Bezdíkova (Semiláci se snad neurazí 🤭 ). A světe div se, neměnila bych.

A proč se mi tam občas zamíchá slovenština? 

Je to moje rodná řeč a tu bych taky neměnila. Jsem Slovenka, narodila jsem se v Bojnicích a žila v čarokrásné Nitře. Mojí Alma mater byla Lekárská fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě. A opět ten osud. Nějakou záhadou mě zavál do Českého ráje. A kde jsem doma? Když jedu k rodičům na Slovensko, říkám: „Idem domov.“ Když jedu zpět do Čech,  říkám: „Jedu domů.“ Asi jsem zamrzla někde uprostřed, jsem taková „ČechoSlovenka“.

Internetovým „doktorům“ nevěřte

Vím, co může taková zcela „ověřená“ informace od supermamča007 udělat. Buď vás strachem rozloží na molekuly, nebo dá falešný pocit bezpečí. 

Jako pediatr vím, kolik rodičů ještě předtím, než přijedou s nemocným dítětem do ambulance, důsledně prolustruje internet. 

Na tomto blogu zkusím napsat občas nějakou radu, která by vám mohla pomoct přežít nemoci vašich děti ve větším klidu a nebo vám ukázala, kdy se hrát si na doktora nevyplácí. Takové kukátko do dětské ambulance. Ale je to jenom psaný text, taková internetová „light“ verze. Pro inspiraci. Rady a pomoc hledejte vždy u svých lékařů! Těch z masa a kostí. Ne těch na internetu. Ti mají možnost zmáčknout DELETE.