Doktorko, co s tím streptokokem?

19.03.2023

O kom bude dnes řeč? Taková naše místní celebritka. Někteří si dokonce už pamatují i její jméno. A někteří jsou z toho malinko zmatení a chtějí, ať jim vyšetřím toho Setoboxe.😃 Takže prosím, seznamte se – Streptococcus pyogenes.

"Doktorko, vyšetřete tady Máňu, jestli nemá toho koka."

"A co vlastně Marušku trápí?"

"No nic moc, ale je toho plná třída. To by vtom byl čert, kdyby to taky nechytla. Tak ať tu breberu zabijeme dříve, než bude mít tu spálu, nebo co to tady řádí."

Streptokok je kouzelník

Nebojte, nebudu se tady rozepisovat pouze o bolavém krku a angíně. Ano, to je specialitka pana Koka. Ale to, že má Máňa angínu, křičíte na mě často už ode dveří. Streptokok však umí z klobouku vytáhnout mnohem zajímavější kouzla.🎩 A protože vidím, kam až zvedáte obočí, když vám o nich v ambulanci povídám, tak ten jeho play list zkusím popsat.

Často k lékaři přivedete nebo spíše přinesete vyblinkaného marůdka s bolavým bříškem. 🤢 Na bolest v krku takové dítko ani nevzdechne a od angíny má na hony daleko. A přesto odcházíte domů s receptem, jak zabít Koka. Někdy vás do ambulance přivede úporný kašel. Je suchý, dítě málokdy něco vykašle. To streptokok dětem škodolibě lechtá pírkem v krku. 😈 Takže kašel jako blázen, který často končí poblinkáním. Děti si ani v tomto případě nemusí stěžovat na bolest v krku, některé z nich to popisují spíše jako bolavý kašel.

Pan Kok umí taky hezkou huhňandu. Hlavně u starších dětí. Zánět dutin zvládne levou zadní. A z nosu není daleko do ucha. Takže probrečenou noc s bolavým ouškem vám také může s radostí dopřát.

Občas doletíte do ambulance zelení hrůzou 😱, že se vašemu dítěti objevila na krku velká boule. Jedná se o zánět krčních uzlin, který doprovází spíše bolest oteklé uzliny nežli krku.

S oblibou se zakousne také do kůže. Na ní může způsobit tzv. impetigo. Začíná obvykle jako hnisavý beďárek, který se postupně šíří, praská, mokvá a kde tu se objeví žlutý strup. Streptokok je trochu srabík a na zdravou kůži si moc netroufne. Vyrochní se však v každé prasklince, v každém škrábanci. Takový rýmou sedřený nos je jeho oblíbené Eldorádo. No a na kůži malých ekzematiků je celý cacný. 😵‍💫

Tak a jak vlastně vypadá ta čistokrevná spála? Jednoduše řečeno je to angína s pupínky. Objeví se tak za 2 až 5 dní ode dne, když streptokoka někde nakoupíme. Začátek může být jako kdyby to na vás hodili. Teplota vyleze i hodně vysoko, často ruka v ruce s třesavkou.🤒 Z léků na její potlačení si prd dělá a drží se zuby nehty. U spály bolavý krk nenechá na sebe dlouho čekat, knedlík v krku nakyne během chvilky. Když tam ze zvědavosti nakouknete, tak obvykle uvidíte zcela běžné vybavení dutiny ústní – jazyk, zuby, patro a něco málo slin.🧐 A to stačí. Protože žádný lékař po vás nebude chtít popsat nález v krku. 

Co tam ale vidí takový MUDrc, který vlastní značkové dřívko od nanuku, baterku, chytré oko a zná ten správný chvat? Mandle můžou vypadat trochu jako hlavičky muchomůrky. Červené, oteklé, s tečkami nehezké bílé až žluté barvy. Ty tam ale nemusí být, což je první zrada. Docela zajímavé je i patro, které vypadá, jako by do něj někdo píchal špendlíkem. Zarudlé a tečkovaně zakrvácené. Chytré knihy píšou o malinovém jazyku. Nevím, asi se ke mně dostanou jenom nějaké pokažené kusy, ale jazyk je spíše bílý, povlečený ošklivou hmotou (na začátku nemoci tak vypadá, později se oloupe a je malinově červený😉)

A co ty pupeny? Vyrážka může začít na bříšku, v tříslech a pomalinku se rozšíří po celém těle. Je to záplava droboulinkých pupínků, žádné velké pupence to nejsou. Na omak je jakoby jste prstem prošli po skleněném pilníku na nehty nebo po sametu,, proti srsti". Na závěr se kůže začne olupovat, tvoří se jemné šupinky. Může svědit. Je to ten pocit, jako když se po pár dnech dotknete místa spáleného žehličkou. Nebolí, ale příjemné to není. 

Vnímavého pozorovatele zaujme zvláštně vyblednutý trojúhelník kolem pusy dítěte. Často kontrastuje s rozpálenými tvářemi. Každopádně není to nemoc, která by vás nechala v klidu a kterou byste si nevšimli.

A jak zabít streptokoka? Antibiotikem. Nejlépe tím nejjednodušším, prachobyčejným penicilínem. Ale doba je zlá, penicilínu nepřeje, tak to shrneme do antibiotika

Občas se kroutíte jak hadi a zkoušíte vymámit nějaké kouzlo, které by vás před antibiotikem ochránilo. Streptokoka nepodceňujte a zkuste ho zabít na první dobrou.

Recept si poprvé – vyzvedněte. Najde se nějaké procento dobrodruhů🤠, které vyhlásí stávku už při odchodu z ambulance a recept zůstane hezky složený v zadní kapse kalhot až do nejbližšího praní. Podruhé – zkuste brát léky pravidelně. Plus/mínus hodina, dvě, pět není to pravé. A do třetice všeho dobrého – doberte léky podle doporučení lékaře. Tady je asi největší kámen úrazu. Já vím, že už 7 dní je víc než dost. 10 dní je nekonečno. 🤯 Po 2-3 dnech se dítě oklepe a chytne druhý dech.🥳 Vaše hlava v tom momentě přijde na spásnou myšlenku, že doktorka byla opět hysterka a dala toho lektvaru víc, než je zdrávo. A je vymalováno, pacient schopen, odveden, léčba ukončena.😟

A když už hezky antibiotika doberete, nezapomínala bych na dostatečně dlouhou rekonvalescenci. Vidíte, že i vrcholový sportovci své nemoci nebo zranění doléčují a často se vysněných závodů neúčastní. Tak proč tak často slyším větu: "To jako v sobotu nepůjde na zápas? Tak to je konec." Když vám lékař řekne – týden bez tělocviku, opravdu nemyslel jenom tu vybíjenou ve škole.☝️

Někdy voláte, pátráte po všem možných ambulancích, které vlastní krkošťouru a domáháte se kontrolního výtěru u rodičů, báby s dědkem, sousedky Boženy, která u vás byla na kafe, celé V.B. …. V populaci je celkem 10-15 % takzvaných bezpříznakových nosičů. Ti si hezky se svým panem Kokem žijí bok po boku jako kamarádi. Není důvod je vytírat, a hlavně není důvod jejich hezký vztah rozbíjet antibiotikem. Láska je prostě láska.🥰Takže když máte ráno knödel v krku, nebo teplotu a zbité tělo, soplitídu zelenou, kašel jako tuberák a vaše dítě od pediatra získalo ocenění - streptokok pozitivní💪, skočte za svým praktikem a pochlubte se dovedností vašeho robátka🤭. Ale když vám nic kromě lenory není, tak šup z postele a hajde do provozu.😛

Takže výcuc z díla – streptokok je všeuměl, angína není jeho jediný majstrštyk. Antibiotika ano a ne že ne. Dobrat, prosím. 🙏 Potom nožky na pár dní na stůl, a ne do tenisek. Nic mi není, jsem zdravý jako řípa – nic nevytírám a neléčím.

Streptokok se rád vrací a vím, že vám to brnká na nervy. Ale za chvíli ho vystřídá kamarádka Salmonela a po něm ani pes neštěkne.

Opět prosím, berte tento článek jako takové odlehčené čtení o nemoci, která se teď motá kolem vašich dětí. Chtěla jsem vám jí trošku přiblížit a malinko to vaše trápení odlehčit. Není to žádná velká odborná rada. 😉