Máme teplotu!

13.10.2021

Tak dnes dáme malé opakování na téma teplota. Já vím, že opakování nemá nikdo rád, ale nezlobte se na sebe, je to potřeba. S tou teplotou nám to tady malinko drhne. Tady je malý tahák.

    Co to vlastně ta teplota je? 🤒

    Začnu svou oblíbenou větou. Teplota není nemoc, je to jenom příznak nemoci. Takže, když mě ráno v ambulanci vítáte větou: „Máme 3 dny horečku 37 °C!“, tak asi zvednu obočí. 🤨

    Normální teplota lidského těla je do 37 °C, během dne kolísá, nejvyšší je pozdě odpoledne a večer. Horečkou myslíme teplotu nad 38°C. Neblázněte, když batolátku po řádění naměříte teplotu 37,4 °C. Zkuste ho nechat vydýchat, zklidnit (dítě i sebe 🧘‍♂️) a za 30 minut změřit opět. Obvykle klesne a je fajn. Když ne, čtěte dál. Ráno vaše dítě vyleze z teplého pelíšku a vy naměříte 37,3 °C? Opět zachovejte klid, dítě vyvětrejte, převlékněte z pyžámka a za 30 minut zase změřte.

    Jak ji měříme?

    U kojenců nejlépe digitálním teploměrem v zadečku, tzv. rektálně, nebo v podpaždí u větších dětí. Bezkontaktním teploměrem změřte teplotu na vícero místech za sebou (např. čelo, hrudníček). Pokud teplotu měříme rektálně, odečítáme vždy 0,5 °C, což v praxi znamená, že když naměříme 38,7 °C je teplota 38,2 °C.

    Občas se na tajňačku přiznáte, že vlastníte relikvii rtuťového teploměru. Chraňte ho jak oko v hlavě.

    Já jsem stará škola (s důrazem na slovo škola😁), preferuji u miminek měření teploty v zadečku. Nebojte se toho, dítěti neublížíte. Když však máte strach, i bezkontaktní teploměr je fajn. 

    Jaké podáváme léky?

    Jsou dvě skupiny léků na snižování horečky: Ibuprofen a Paracetamol. Určitě je nezapomínejte mít vždy v domácí lékárničce a na cestách. Mám dítě = mám léky na teplotu. POZOR! Kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Acylpyrin) se nesmí podat dětem do 15 let! Hrozí Reyův syndrom - nebudu to zde rozepisovat, ale věřte, že to nechcete!

    Léky na teplotu podáváme při teplotě nad 38-⁠38,5 °C. Ale záleží to i na stavu dítěte. Když má dítě 37,9 °C, je unavené, polehává a očividně mu není dobře, já bych na 38 °C nečekala. 🤷‍♀️ Ale když vidíte, že teplotu zvládá dobře, můžete počkat i při teplotě nad 38 °C.

    Ibuprofen (Ibalgin, Nurofen, Brufen) podáváme v dávce 10 mg/kg po 8 hodinách. Paracetamol (Paralen, Panadol) podáváme v dávce 15 mg/kg v intervalu po 6 hodinách.

    • Takže rovnice o několika známých: 10kg cvalda dostane 10x10 mg Ibuprofenu, to se rovná 100 mg a tuto dávku můžeme podat 3x za den, sečteno podtrženo 300 mg.

    Vyšlo vám to také, nebo to mám blbě?🧐

    • A teď vyšší dívčí: Cvalda, furt 10 kilo, 10x15 mg Paracetamolu = 150 mg, můžeme podat 4x denně.

    Pokud nám teplota neklesá, nebo stoupá rychlejí než po 6-8 hodinách, můžeme zkusit léky zkombinovat. Ale pozor, nemyslím tím dát je najednou! Interval Ibuprofen-Ibuprofen 8 hodín a Paracetamol-Paracetamol 6 hodin určitě nezkracujte. Když teplotu měříte brzo po podání léků (do hodiny nebo dvou) obvykle neklesá a může být i malinko vyšší. Proto to zkuste vydržet a změřit teplotu až po dvou nebo trech hodinách po podání léku. 

    Příklad: V 6 hodin ráno dám Ibuprofen. Za dvě hodiny (ne za 15 minut!) změřím teplotu opět. Do háje, ono to neklesá! Dám dítěti napít, hodně napít a kolem 9 hodiny měřím opět. Teplota pořád neklesá, dokonce je vyšší?  Vytáhnu z lékárničky Paracetamol a dítěti ho s modlitbou na rtech podám. Za hodinku až dvě teplotu opět změřím. Jupííí, klesá! Nebo neklesá? Čtěte dál.

    Šup tam s čípkem

    Formu podání (sirup, čípek, tableta) volíme podle schopností a stavu dítěte, u kojenců a dětí s nevolností upřednostňujeme podání čípku.

    Opravdu se čípku nebojte! Když dáte kojenci sirup, často tu slaďárnu s příchutí „Tutti Frutti“ za hodinku vrátí zpět. Spolu s celou porcí mléka. A vy tam stojíte a netušíte co dál. Vyzvracel všechno? Půlku? Pomooc!

    A co když se mrňous po podání čípku vykaká?💩 Našli jste čípek v plíně? Otrlá mamka ho podá opět, slabší povahy podají nový. Je tam hovínko, ale čípek nikde? Zachovejte klid, obvykle je to na dobré cestě. Čípek se rozpouští opravdu rychle.

    Nezapomínejte na dostatek tekutin

    Už jste hasili oheň bez vody? Takže zalévat! 🧯️ Často se dozvím: „On nechtěl.“🤷‍♀️ Dítě si v nemoci o pití málokdy řekne. Nabízejte. Opakovaně. Zkuste po 20-30 minutách. Nemusí vypít půllitr najednou. Stačí doušky. Ale nenechávejte to na dítěti. Množství tekutin musí být alespoň o malinko vyšší než obvykle. Tekutiny volte chladnější! Ne, nebude ho bolet v krku. 

    „Jasně, že pije. Celé dva hrníčky včera dal.“ To je málo.😩

    Pozor na podání mléka v čase horečky. Dítě ho obvykle vyzvrací. Ale nemyslí se tím kojení, v tom pokračujte dle chuti dítěte.🤱

    A taky chlaďte!

    Vhodné je i fyzikální chlazení. Hodí se vlažná, ale ne ledová sprcha, tj. malinko chladnější než teplota těla, šetrná koupel, omývaní houbou, zábaly a obklady. A tady je přesně prostor pro alternativy jako tvaroh do ponožek a tak dále. Vymyslete, co chcete.

    Poznámky, které se nehodí do žádného sloupečku

  • Ráno se dítě vzbudí s teplotou, popadnu ho a letím k lékaři. Prosím, jako první, dejte mu napít a podejte léky na teplotu. Cenu za nejvyšší teplotu v čekárně neudělujeme a dítě po dobu, co čeká, může dost trpět. Když mi řeknete, že dítě teplotu mělo, tak jí mělo, věřím vám!
  • Při vyšších teplotách u dětí Viburcol sám obvykle nepomůže. Cituji z příbalového létáku: „Má mírný antipyretický účinek.“
  • Dítě má teplotu nad 38 °C, řádí, běhá, pije a vypadá spokojeně... Jsem alternativec, léky nepodávám, to souhlasím. Ale jakmile je dítě podivně klidné, polehává, nebo se objeví jiný z příznaků níže, prosím, klidně použijte odvar z babského ucha, ale dejte k tomu antipyretika.
  • „Doktorko, já bych s teplotou nejela, ale ona Máňa hrozně rychle dýchala a málem jí vyskočilo srdce z hrudi.“ Nebojte, zrychlené dýchání a tachykardie (rychlá akce srdíčka) je u vyšší teploty běžný projev. Rozumné snižování teploty sníží i frekvenci dýchání a akci srdíčka.
  • Léky na teplotu dávejte podle váhy a ne podle věku. Dvouletá hubená motorová myš a dvouletý malý Buddha potřebují každý úplně jinou dávku.
  • Když jedete s dítětem, které má teplotu, k lékaři, největší radost mu uděláte, když s sebou přinesete skleničku s močí.

Kdy s horečkou k lékaři?

  • vždy s dítětem mladším 3 měsíců
  • když horečka 3. den neklesá
  • když je vyšší v podpaží, nebo po odečtu více než 39,5 °C a nedaří se Vám ji srazit
  • když dítě výrazně málo pije, opakovaně zvrací a má řídké stolice
  • vždy, když se vyskytne některý z níže uvedených alarmujících příznaků

Alarmující příznaky⚠️

V takových případech je třeba bezodkladně kontaktovat (jakéhokoliv) lékaře nebo přivolat RZP! 🚑

  • ochablost dítěte, nereaguje na běžné oslovení a bolestivější podnět
  • poruchy hybnosti
  • ztuhlá šíje - dítě nemůže předklonit hlavu
  • mramorovaná kůže, výrazně chladné končetiny, nafialovělé rty
  • krvavé skvrnky na kůži, malé modřinky (jako po píchnutí špendlíkem, po zatlačení dnem skleničky neblednou, nemizí)
  • výrazná bolest hlavy se světloplachostí a silným zvracením
  • ztížené dýchání (neplést se zrychleným dýcháním)

Díky všem, co to dočetli do konce. Ale upozorňuji, že je to pouze odlehčené čtení. Odborné informace o zdraví nikdy nehledejte na Facebooku ani jinde na internetu, ptejte se přímo svých lékařů.🙏