Souboj titánů: Dr. Google versus Pediatr

01.11.2021

Před pár týdny mě oslovil časopis pro maminky s otázkou, co já a Google matky. A jak najít symbiózu matka/pediatr? Nyní článek vyšel a já se rozhodla napsat k tomu něco i na svůj blog. Je to sice sebevražedná mise, ale pročistí se tím vzduch.

Každý nějak začíná

Myslím, že každý dětský lékař musí projít vývojem od pediatrického prvoka až po pediatra rozumného. Po fakultě pediatři vůbec netuší, že je čeká taková zvláštní trojka: Dítě-Doktor-Rodič. Tři docela silné osobnosti.

Já byla na začátku své kariéry krutopřísná.😈 Každé dítě jsem akčně rozebrala na molekuly, maminky stavěla do pozoru. Na maminky, které si nedokázaly zklidnit dítě jsem se dívala se zvednutým obočím. Obsáhle jsem informovala šestinedělky, jak s úsměvem kojí každá, úplně každá! A ne, že ne!

Primář mi říkal: „Ty budeš dobrý doktor, jenom přestaň tlačit na pilu.“ Nerozuměla jsem tomu. Dnes si to opakuji denně.

Po dětech se hodně změnilo

Po narození a výchově vlastních dětí bylo jasné, že do pediatrie jsem nevkročila právě šťastně.🤦‍♀️ Jsem trochu mulice, takže jsem se rozhodla zcela překopat svůj přístup. Takový můj challenge byl, že jsem se snažila cítit to, co maminka s dítětem přede mnou. Představila jsem si sebe na pohotovosti se zvracejícím dítětem, sebe s dítětem u odběru krve, sebe jak se snažím do dítěte dostat sirup, který mám již pošesté ve vlasech a na zdi. Dokonce jsem skoro každý sirup a tabletu ochutnala, abych věděla, co těm dětem vlastně cpu. A mé předchozí protáčení očí v sloup mi syn vrátil třeba tím, že na každý jeho odběr nebo očkování byl nutný tým statných chlapů.

Ano, štvou mě Google matky. Vím však, že je to fenomén dnešní doby. Můj manžel, kardiolog, se s tím zatím v ambulanci moc nepotkává. Rodiče mých pacientů jsou vesměs mladí lidé a internet berou jako neodmyslitelnou součást života. Plně chápu, že když mají problém, tak kouknou na internet. Taky to vlastně dělám: Svítí mi kontrolka na spotřebiči, rychle internet, zkusím domopravu, nic, volám odborníka. Ale už mu obvykle neříkám, že to dělá špatně, protože ve fb skupině „Zvládneš to levou zadní“ říkali, že... 🤔

Internetová medicína je zavádějící

Opravdu si myslím, že ohledně medicíny je internet malinko zavádějící. Lidé mají často pocit, že si medicínu načtou na netu. Ale to je jeden obrovský omyl! Absolvent medicíny je také nabušený informacemi. Taková chodící Wikipedie.🤓 Medicína prostě není jako svítící kontrolka E420, vyčisti to. Medicínu si musíte osahat, nakoukat, prožít.

„Přesně si pamatuji, když jsem se jako mladá postavila před pacienta. Věděla jsem, jaké metabolické onemocnění by mohl mít, ale vůbec mě nenapadlo, že je chudokrevný. Dnes mi na to stačí kouknout ode dveří.“

Pro lékaře není problém zvídavý, informovaný pacient. Já to mám ráda, obvykle to ušetří spousty práce. Problém je, když mě matky konfrontují s názory z internetu, které obvykle nemají s medicínou nic společného. Já jsem se dostala do stádia, že je v podstatě mlčky vyslechnu. Neoponuji. Je to marné. Ale je mi vždy smutno.😢 Sedím tam já, živý člověk z masa a kostí, kterému matky svěřily své dítě do péče, dávám jim své know-how, svá doporučení musím obhájit, protože vím, že nesmím udělat chybu. Na druhé straně mě matka konfrontuje s názorem neznámé osoby s divnou fotkou, ale s cool přezdívkou, neznámého pohlaví, věku a národnosti, která něco napíše a za 10 minut už na internetu ani neexistuje. A přesto má navrch. 

Já jsem osoba nekonfliktní. Frustrace nosím domů, kde je obvykle pracně vyběhám nebo vymluvím rodině díru do hlavy. Ale plně chápu naštvání nebo vyhoření kolegů po těchto konfrontacích s Google matkami. A že vás je opravdu hodně! Moje děti si na větu: „Končím, jdu vázat kytky.“ již zvykly.💐

Co bych radila maminkám?

Jednoduše otočit větu. Zkusit si po radě lékaře odpustit: „No jo, to tvrdíte vy, ale na internetu psali...“  A místo toho se zeptat: „Paní doktorko, představte si, na internetu jsem četla toto. Myslíte si, že by to mohla být pravda, nebo je to úplná hloupost?“ Jak jednoduché!🤷‍♀️

Zkusit především doktorovi věřit. Jakmile nevěří matka, nevěří ani dítě. Nikdy. Mají na to čidlo. Takže potom se objeví skupinka nevěřící naštvaná matka - nevěřící řvoucí dítě - naštvaný nevěřící doktor. A to je přesně ten moment, kdy zaděláváme na problém jedinému zúčastněnému, a to dítěti.

Jakmile svému lékaři nevěřím, je čas najít si jiného. Vím, že to mnozí kolegové nemají rádi, ale když mám v ordinaci maminku, se kterou ztratíme vzájemnou důvěru, je zle. V tom momentě začnu mít strach a jsem upřímně ráda, když se toho ujme jiný kolega. Než se nám žabomyší válkou povede ublížit dítěti.🐸🐭👶

Kdysi dávno mi jeden kolega, pediatr par excellence, řekl: „Pediatrie je krásný obor - nebýt těch rodičů.“ 

Nerozuměla jsem tomu. Dnes si na to vzpomenu denně.

Najděte si pediatra podle představ, ne podle vzdálenosti od domu. Lepší cestou, než pediatra měnit, je dobře hledat předem a být u toho upřímný. Když je vám bližší alternativa, plánujete například domácí porod, nechcete své dítě očkovat, řekněte to pediatrovi. Když vidíte, že s tím úplně nesouzní, hledejte dál. Protože tady symbióza fungovat nebude. A když jste si už vybrali, zkuste lékaře postavit na stupínek nad internet i kamarádku. Když totiž lékaři obsáhle vysvětlujete, jak rozumíte např. vakcinologii a mikrobiologii, protože používáte selský rozum, a za dva dny na to u něj hystericky brečíte s dítětem v teplotách, tak to u lékaře pocit laskavého kamaráda nevzbudí. A nejhorší scénář první návštěvy? „My jsme to do porodnice nestihli, ale dula to všechno zvládla.“ Lépe lžou i moje děti... 🤦‍♀️

Praktické tipy na konec

  • Nedělejte z lékaře před dětmi zloducha.🧛‍♀️ Kolik z vás vstupuje do ambulance s větou: „Doktorko, a injekci na zlobení nemáte?“ Co předchází doma si umím živě představit.
  • Nikdy dítěti neslibujte, že určitě žádný odběr nebude. Řekněte jednoduše, že to s jistotou nevíte a paní doktorka udělá všechno to, co potřebuje k nalezení té protivné breberky.
  • A po odběru zkuste všechno možné, jenom ne větu: „To ti zase sestřička ubližovala, viď?“

  • Zkuste dítě na vyšetření u lékaře připravit. Jako když mu vysvětlujete, jak se mu bude líbit ve školce. Nebo jak skvělá bude paní učitelka ve škole. 

Když se budete za lékařem těšit oba, bude vše mnohem jednodušší. A také on se bude těšit na vás! 🙋‍♀️