Štěstí přeje připraveným aneb Jak na febrilní křeče

16.10.2021

Všichni si už umíte poradit s teplotou. K teplotě však patří i jedno téma, o kterém se vesele psát nedá. Mnoho z vás to už slyšelo, někteří mají osobní zkušenost. Nemusíte mít strach, není to častá komplikace. Ale sama mám v živé paměti, když jsem jako mladinká doktorka po studiu zažila první febrilní křeče u dítěte v přímém přenosu na dětské pohotovosti. Byla jsem vyděšená až po strop a jedinou touhu: Najít si místo na klidném kožním oddělení.

Štěstí přeje připraveným, takže přidávám takový „just in case“ příspěvek.

Co to vlastně jsou ty febrilní křeče?

Je to záchvat křečí u malých dětí při prudce stoupající teplotě. Jsou to tedy lidskou řečí křeče z teploty. Nejčastěji u dětí do 4 let věku. Projevují se tak, že dítě s horečkou vám náhle ztuhne, zakouká se, oči může otočit v sloup, nereaguje na oslovení. Potom začnou záškuby svalů, buď celého těla nebo jenom končetin. Trvají ale na štěstí jenom několik vteřin nebo minut. Opravdu výjimečně to může být i 10-15 minut.

Co mám dělat? 😰

Zachovat klid. Těžké, ale hrozně důležité. Na tohle prosím pamatujte při každé nemoci dítěte! Na pláč a hysterii bude čas později.

  • Položte dítě na pevnou podložku, nejlépe na zem.
  • Odstraňte kolem vše, o co by se mohlo dítě zranit.
  • Položte ho na bok, aby mohly volně odtékat sliny, případně zvratky.
  • Volejte 155. 🚑
  • Na dítě mluvte klidně, dotýkejte se ho. Netřeste s ním! Tím opravdu křeče nezastavíte.
  • Nesnažte se křeče fyzicky zastavit. Dítko můžete hladit, konejšit, ale neobjímejte ho, nedržte mu končetiny, nechte křečím volný průběh.
  • Zkuste dítě chladit mokrou žínkou, ručníkem a podobně. Nikdy ne ledový zábal, sprchu nebo podobný experiment!
  • Když vám to stres dovolí, mrkněte na hodinky, jak dlouho záchvat trval, lékařům to moc pomůže.

Co udělá přivolaný lékař?

Obvykle podá léky proti křečím, nejčastěji ve formě roztoku do konečníku. Potom při prvním záchvatu zpravidla následuje krátká hospitalizace na dětském oddělení, kde počítejte s odběrem krve a neurologickým vyšetřením.

Dobrou zprávou je, že nekomplikované febrilní křeče jsou téměř vždy neškodné. Pravděpodobnost opakování je asi 50 %. Vymizí samy kolem 4. roku života. Po prvním záchvatu křečí budete zcela jistě lékařem přesně poučeni. Budete muset být při každé teplotě o něco pozornější.

A nakonec krátké video, jak můžou febrilní křeče vypadat.

A kdo by potřeboval stručné informace k tomu, jak správně postupovat při teplotě nebo febrilních křečích, najde je tady: