Strašidel se nebojíme aneb Laryngitida

27.10.2021

Když máme ten Halloween, tak by se patřilo napsat o nějakém tom strašidle. Asi mi dáte za pravdu, že jedno z největších strašidel maminek s malými dětmi je laryngitida. 

Seznamte se s laryngitidou

Je to hodně hlučné strašidlo, které na vás vybafne z ničeho nic uprostřed noci.👻 Dítě usíná zcela zdravé nebo jenom s lehkou rýmou a v noci nebo nad ránem se náhle vzbudí se štěkavým kašlem, nebo jak často popisujete, kokrháním.🐓 Obvykle je hodně vyplašené, může mít mírně zvýšenou teplotu (zpravidla nemá horečku) a při nádechu slyšíte zvláštní zvuk. Někde v literatuře jsem se potkala s popisem, že nádech připomíná zvuk lachtana. Zkusila jsem si to vyhledat a poslechnout a pravdou je, že občas jsem v noci na dětském oddělení lachtánka slyšela.

Laryngitidu může dostat každý, problém s ní však mají hlavně batolátka a školkové děti. Souvisí to s anatomickými poměry v oblasti laryngu. Je to místo v horní části dýchacích cest, které je důležité při tvorbě hlasu, dýchání, kašli a polykání. A všechny tyhle funkce laryngitida pošramotí - dítě chraptí, špatně se mu dýchá a vy slyšíte lachtánka při nádechu. V tom horším případě zatahuje jamky nad klíčkem nebo místa mezi žebry. Dále kašle tak, že to připomíná zlého psa a špatně se mu polyká. Batole může mít oblast hrtanu velkou kolem 1 cm, k tomu si přidejte otok sliznice a hlen, který se tvoří jako následek zánětu a problém je na světě. U starších dětí je často projevem laryngitidy pouze chrapot, který se pozvolna změní na vlhký kašel.

„Proč někoho chodí strašit laryngitida pravidelně a o někoho nemá zájem vám asi neřeknu.“

Je však pravdou, že si častěji vybírá malé alergiky. Často se ptáte, jestli je laryngitida infekční. Ano, ale přenáší se jenom virus, který jí způsobil, ne všechny projevy. To znamená, že někdo to odnese jenom rýmou, teplotou a někdo kašlem. 

A kdy chodí strašit?🧟‍♂️

Je to celoroční strašidlo, ale jako každé jiné má samozřejmě rádo sychravé a pochmurné noci. A mlhu, tu miluje. V ambulanci jsem si všimla, že lachtánci chodí často ve skupinkách, ve dnech když se mění počasí a přichází ta studená fronta.

Jak na ni?!

A co dělat, aby to bylo jenom strašidlo a ne halloweenský horor? Už přijímáte sázky?😁 Trefa. Hlavně zachovejte klid.

A jako v každém správném hororu, přežije vždy ten s chladnou hlavou. Nechte dítě v té poloze, kterou si vybralo. Když sedí, bude sedět. Nepokládejte ho! Zabalte ho do deky a otevřete okno nebo si sedněte na balkón, terasu, zahradu. Zkuste dítěti něco hezkého povídat, zpívat, zkuste cokoliv, jenom ať nebrečí. Je léto a tropická noc?🌇 Otevřete lednici a dítě k ní posaďte (nemusíte ho tam nacpat). Některé chytré lednice začnou za chvíli řvát, že chtějí šetřit planetu. Tak zkuste nasypat do mističky ledové kostky nebo mražený hrášek a dítěti dát dýchat studený vzduch z misky.❄️ Asi jako když ho napařujete.

Takže sedíme, chladíme... a co dál? Je to vaše první zkušenost s laryngitidou? Máte doma tak maximálně léky na teplotu? Když je nemocnice poblíž a jste dva, otevřete okýnko v autě a odvezte dítě na nejbližší pohotovost. Jste někde v Kotěhůlkách, jeden z vás musí zůstat doma? Volejte RZP. 🚑 Nervózní mamka za volantem je holé neštěstí.

Máte s laryngitidou zkušenost a v lékárničce i něco víc než jen náplast? Když máte předepsané léky s obsahem kortikoidů, ať už jsou to tablety nebo čípky, podejte je. Ale prosím, nepodávat preventivně večer při prvním zakašlání! Kapky a sirupy na kašel obvykle již rozjetou laryngitidu nedoběhnou. V akutním stavu mohou pomoci antihistaminika, tedy léky na alergii. Ty se umí popasovat s otokem, proto bych s jejich podáváním neváhala. Staré známé Fenistilové kapičky znáte, Dithiaden v tabletě bych také nezatracovala. Dá se rozdrtit a opravdu nemá žádnou příchuť, odzkoušeno! No a léky v modernějším kabátku jako Zyrtec, Aerius a podobně také nejsou k zahození. Určitě vás vaši skvělí pediatři vybavili.💊

Stav se zlepšuje a dítko vám pomalu usíná? Nechte ho v posteli v polosedě, dejte mokrý ručník na topení, větrejte a zůstaňte v pokojíku s ním. Ráno zavolejte vašemu pediatrovi nebo se tam s dítětem stavte. A možná to již zvládáte zcela bez pomoci. To už je na vašem rozhodnutí a zkušenostech.

„Laryngitida je takové to strašidlo, které udělá veliké bububu, ale obvykle se rychle ztratí a při správném postupu moc škody nenadělá.“

Ještě po skončení studia si pamatuji jednu hrůzu přímo jak z románu od Hitchcocka. Byla to epiglotitida, tedy zánět hrtanové příklopky. Tento zánět měl závažný průběh a mohl končit i hodně šeredně. Díky očkování proti bakterii Haemophilus influenzae (zajímavý český překlad krevpil chřipkový přesně vyjadřuje, jaká je to brebera) se všem lékařům ve službách o malinko lépe dýchá. Očkování je součastí tzv. hexavakcíny. A já jen poprosím antivax skupinku, která nezažila epiglotitídu u dítěte, ať se zdrží komentáře.🤐

Opatrnosti nikdy není dost, takže když se vaše dítě v noci probudí, má vysokou horečku, sedí v mírném předklonu, je úplně zticha, nemůže polykat, sliní a je k smrti vyděšené, okamžitě volejte RZP. Nikdy takové dítě nepokládejte! Nikdy! Ani když mu chcete podat čípek na teplotu.

A jak laryngitidám předcházet?

Zkuste správně léčit malé alergiky. Já vím, že se vám ne vždy chce podávat léky denně a několik let. Zkuste omezit kouření v blízkosti dětí. Víte, že studie prokázala přítomnost nikotinu v moči i u dětí rodičů kouřících na balkóně? Doléčujte infekce dýchacích cest. Naučte dítě smrkat.🤧 Zvlhčujte vzduch a snižte teplotu v místnosti, kde dítě spí. A také tam zkuste omezit alergeny na minimum. Vyklepejte koberce a plyšáky, zkroťte zvěřinec, otřete kytky, zbavte se plísní, vyměňte peří v polštáři a peřinách za něco jiného...  Samozřejmě můžete zkusit i alternativu, tady se opět meze nekladou. Dělejte vše, co myslíte, že pomůže. A někdy bude největším pomocníkem jenom čas.⏰

Toto povídání bylo hlavně pro ty, co se s laryngitidou ještě nepotkali. Nebo pro ty, co se potkali, ale chtějí se ujistit v tom, co už slyšeli.

Informace o zdraví a nemocech svých dětí vždy konzultujte se svými lékaři, Dr. Google anatomii ani pediatrii neoddřel a zkoušku z ní u těch nejlepších profesorů nemá a nikdy mít nebude.🤓