Neštovice

Má Vaše dítě neštovice a nejste si jisti, jak na ně? Třeba Vám tyto informace pomohou!

Jak poznám, že má dítě neštovice?

Neštovičky začínají jako malé červené skvrnky, které přicházejí ve vlnách a za pár hodin se začnou měnit na puchýřky, které vypadají asi jako ty od popálení. Ze začátku je obsah puchýřků čirý, postupně se mění na mléčný až zakalený, a pak zasychá. Vznikne stroupek a ten se za pár dní sám odloupne. Neštovice často provázejí také teploty.

Na jakých částech těla najdu neštovice?

Nejčastěji najdete neštovice nejdříve na vlasech a na obličeji, postupně se šíří na trup i končetiny. Kromě kůže se neštovice mohou objevit také v ústech, v nosohltanu, na očních spojivkách, v zevním zvukovodu nebo na genitáliích.

Jak dlouho trvají neštovice?

U dítěte, které se nakazí neštovicemi, trvá asi dva až tři týdny, než se objeví první pupínky. K jejich úplnému vyhojení pak dochází asi do 3 týdnů od prvního výsevu. 

Jsou neštovice infekční?

Ano, dítě je infekční v akutní fázi neštovic, tedy při jejich výsevu a také několik dní před výsevem. Pokud jste večer doma objevili pupínky a dítě již druhý den neposlali do kolektivu, je i tak pravděpodobné, že se ostatní děti mohly nakazit a za dva až tři týdny se u nich neštovice objeví. Samotný výsev neštovic probíhá ve vlnách a trvá obvykle 4 až 7 dní. Jakmile se ze všech pupínků vytvoří stroupky, dítě již infekční není.

Mám neštovice něčím namazat?

Spíše ne. Pokud to situace dovolí, je lepší nechat pupínky dýchat a volně zaschnout. Mazání neštovic pudrem se dnes již nedoporučuje, neštovice se pak snadno zanítí, jelikož pokožka pod pudrem nedýchá.

Čím zmírnit svědění při neštovicích?

Pokud je svědění opravdu úporné a bez namazání se neobejdete, můžete na problematické pupínky zkusit přípravky, které tlumí svědění. Mezi takové patří třeba Virasoothe chladivý gel nebo sprej, Imazol, Tanno-Hermal Lotio a další. V závažnějších případech lze podat i léky s protisvědivým účinkem, jako jsou Fenistil kapky.

Co dělat a co nedělat, když má dítě neštovice?

✅ V akutní fázi by mělo dítě zůstat v izolaci. Vhodný je klidový režim, pokud má dítě současně i teplotu. Pokud nemoc zvládá dobře, není nutné výrazné omezení aktivit, možná je třeba procházka nebo pobyt na zahradě. Ostříhejte dítěti nehty a dejte volné a prodyšné, nejlépe bavlněné oblečení.

❌ Omezte aktivity, u kterých by se dítě mohlo zpotit (skákání na trampolíně apod.) a nevystavujte dítě přímému slunci.

Můžu dítě s neštovicemi osprchovat?

Ano, sprchování může zmírnit svědění. Sprcha by ale měla být krátká, dlouhý pobyt ve vaně je nevhodný. Pro omytí stačí čistá voda, bez sprchových gelů. Pokud to situace vyžaduje, lze na zadeček a nohy použít dětské mýdlo. Pokožku osušte jen lehkým poklepáním a nechte volně doschnout.

Mohou při neštovicích nastat komplikace?

Někdy ano, ale nejsou příliš časté. Pokud se vám cokoliv nezdá, kontaktujte lékaře.

A pokud máte ještě čas, přečtěte si něco o neštovicích třeba i na blogu!🤓