Průjem a zvracení
Víte, co dělat, pokud má Vaše dítě průjem či zvrací? Přečtěte si základní doporučení.
Jak zastavit průjem?
Při léčbě průjmu je absolutně nejdůležitější dieta! Obecně bez tuku, bez mléka, bez sladkostí.
Co podávat kojenému dítěti při průjmu?
Kojení nepřerušujte! Ke kojení lze podat 6× denně 50-100 ml rýžového odvaru dle věku a u dětí nad 4 měsíce i mrkvového odvaru. V lékárně je k dostání ORS 200 (mrkvovo-rýžový odvar proti průjmu). Přidávejte navíc tekutiny, nejlépe ve formě slabého čaje, přislazujte Glukopurem.
Co podávat nekojenému dítěti na umělé výživě při průjmu?
Dle nových doporučení není vyžadováno úplné vysazení mléčné výživy, ale ze zkušeností se osvědčilo, že právě vysazení mléka alespoň na jeden den vede k rychlejší úpravě obtíží. Nahraďte dočasně vaše kojenecké mléko plným rýžovým odvarem nebo mrkvovým odvarem. Tekutiny doplňujte čajem, který přislazujte Glukopurem (v případě tolerance rehydratačními roztoky).
Po 24 hodinách postupně vraťte do stravy mléko, které dítě pilo již před onemocněním, ze začátku podejte v poloviční koncentraci, rozmíchané v rýžovém odvaru (ideálně použijte spíše mléko se sníženým obsahem laktózy, např. Nutrilon Low Lactose).
Je-li vaše děťátko starší, už zvyklé na příkrmy odpovídající jeho věku, můžete mu je bez větších omezení podávat, nejlépe brambory a mrkev, bramborovou a nemléčnou rýžovou kaši, banánové a jablečné pyré.
Co podávat batolatům a starším dětem při průjmu?
Nechutenství je přirozenou obranou, nenuťte dítěti stravu, pokud ji nechce, ale o to více dbejte na pitný režim.
Jestliže dítě chuť k jídlu projevuje, volte takové potraviny, které jsou k jeho zažívání šetrné a dávejte malé porce a častěji. Pokud se to hodí, můžete jídlo dosolit, abyste doplnili ztráty.
K původnímu jídelníčku se vracejte pozvolna a opatrně, nespěchejte. Sliznice střev a žaludku potřebuje svůj čas k regeneraci a asi tak 7-10 dní jí to trvá.
✅ Vhodné potraviny:
- banán, ovocná přesnídávka, strouhaná jablka bez slupek a jádřinců, jablečný kompot, borůvky
- bramborovo-mrkvová kaše, nemléčná rýžová kaše, rýžovo-mrkvová kaše, suchá rýže
- dietní suchary, starší bílé pečivo
- postupně dle ústupu potíží přidejte zeleninovou polévku, dušené maso (drůbeží, králičí, rybí), nebo těstoviny
❌ Rozhodně nedávejte sladkosti, šťávičky, sycené vody a limonády, mléko, čerstvé pečivo, buchty, sušenky, piškoty, uzeniny, mléčné produkty, kořeněná jídla, omáčky, jídla koupená hotová.
Jaké léky dát na průjem?
Při běžném průjmovém onemocnění není třeba podávat zvláštní léky. Obvykle postačí dietní strava.
Mezi podpůrné doplňky patří probiotika, tzv. zdravé bakterie. V lékárně mají širokou nabídku, je zbytečné kombinovat více preparátů nebo je různě střídat. Zakoupit můžete například Enterol, Hylak, Lacidofil, BioGaia, Laktobacílky, Enterina, Probacin atd.
Na zahuštění stolice lze užít Smectu nebo Tasectan, které lze přidat do jídla nebo rozmíchat do vody. Některé děti tyto jílovité preparáty odmítají, pak je lepší je k jejich konzumaci nenutit.
Při bolestech bříška je možné použít protinadýmavé kapky nebo tobolky (Espumisan, Infacol, Sab simplex, Lefax). Od 3 let můžete podávat aktivní uhlí (Carbo medicinalis, Carbosorb nebo Carbocit aj.).
Při současné horečce podejte léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, viz Horečka.
❌ Nikdy nepodávejte bez porady s lékařem léky proti bolesti při bolestech břicha (např. Algifen nebo Tramal). Léky by mohly zakrýt např. zánět slepého střeva!
Jak zastavit zvracení?
Základem je zklidnit žaludek. Takže nejíst, pouze pít.
Jak pít při zvracení?
Tekutiny musí být vždy vychlazené, ledové a musí se podávat často a po malých dávkách, například po lžičkách, stříkačkou, odměrkou na sirup, apod. Základem je nepospíchat! Nejprve dávejte 1 lžičku po 5 minutách. Přibližně po 1 hodině, kdy takto lžičkujete a dítě ani jednou nezvrací, zkuste jeden lok (můžete zkusit pití brčkem) a následně po pár minutách další lok. Nesmíte nechat dítě vypít najednou půl hrnečku!
Pamatujte! Stačí jedna uspěchaná lžička navíc, žaludek se obrátí a můžete začít znovu.
Co pít a co nepít při zvracení?
✅ Hodí se ledový slabší černý čaj oslazený hroznovým cukrem (Glukopurem), střídat můžete s neperlivou minerálkou (Magnesia) a nebo postačí i čistá ledová voda. Můžete zkusit dát dítěti do pusy kousek ledu. Rehydratační iontové roztoky zakoupené v lékárně (Kulíšek, Enhydrol, Vodníček, Hipp ORS) jsou vhodné, ale děti je často pro slanou chuť odmítají, proto je nenuťte, ale třeba zkuste občas jednu lžičku mezi čajem, vodou nebo ledem.
❌ Nevhodné jsou sycené vody, limonády a mléko. Možná vám někdo doporučí Coca-Colu, ale ta není vhodná ani pro zdravé děti, natož nemocné, jedná se o silně kyselý nápoj (s pH 3-3.5), přeslazený, s vysokým obsahem oxidu uhličitého a kofeinu.
Kdy začít jíst při zvracení?
Stravu můžete začít podávat, pokud dítě nezvracelo 12-24 hodin. Vhodná doporučení ke stravě jsou stejná jako při průjmu.