Resuscitace

Víte, jak správně resuscitovat dítě? Pokud si nejste jisti, určitě čtěte dál!

Včasnou resuscitací lze zabránit trvalým následkům, i když zasahujete laickým způsobem. Pamatujte si, že u dětí je resuscitace nejčastěji nutná z příčin zastavení dechu, proto samotná masáž srdce nestačí. 


1. Zachovejte klid

Ikdyž je to těžké, nepanikařte a zkuste si s co nejchladnější hlavou utřídit myšlenky na potřebný postup.

2. Zajistěte bezpečné prostředí

Ujistěte se, že ani vám, ani dítěti nehrozí nebezpečí. Myslete také na bezpečnost dalších potomků, kteří by se s Vámi v dané situaci ocitli, zejména pokud jde např. o dopravní nehody apod.

3. Zkontrolujte reakci dítěte

Zjistěte například pomocí štípnutí nebo mírného zatřesení, zda a jak dítě reaguje.

4. Volejte 155 nebo spusťte aplikaci Záchranka

Zapněte hlasitý odposlech, abyste měli volné ruce. Pokud jste sami, nejdříve minutu resuscitujte a poté volejte pomoc.

5. Uvolněte dýchací cesty

Uvolněte dýchací cesty dítěte mírným záklonem hlavy v leže na zádech, nejlépe na zemi. Pokud je dítě mladší 1 roku, hlavičku mu nezaklánějte.

Z dutiny ústní odstraňte viditelnou překážku (zvratky, hlen, krev, hlína, cizí těleso). Jazyk nevytahujte, uvolní se sám výše zmíněnou polohou. Z jiných důvodů v ústech nešmátrejte.

6. Zkontrolujte dýchání

Zkontrolujte dýchání dítěte tak, že přiložíte ucho k ústům (pohled směřuje na hrudník) a cca 10 vteřin sledujete pohyb hrudníku. Hmatání pulzu je v tomto případě ztrátou času.

7. Proveďte 5 umělých vdechů

U miminek svými ústy zakryjte nos i pusu a jemně 5x po dobu cca 1-2 vteřin vdechněte objem vzduchu ve vašich ústech.

U větších dětí svými ústy zakryjte nos i pusu a 5x po dobu cca 1-2 vteřin vdechněte, jako když normálně vydechujete.

Pokud jste sami, nejprve proveďte vdechy a teprve poté volejte pomoc. Pokud máte někoho k ruce, začněte vdechovat hned a volání přenechte někomu jinému.

8. Opakujte 30 stlačení hrudníku a 2 umělé vdechy

U miminek stlačujte ukazovákem a prostředníčkem jedné ruky asi ve třetině hrudníčku. Stlačujte cca o 4 cm. (Můžete také miminko dlaněmi obejmout a stlačovat hrudníček palci.)

U větších dětí hrudník stlačujte ve středu hrudníku, resp. ve středu pomyslné spojnice mezi bradavkami, a to dlaněmi jedné ruky (případně obou) asi o 5 cm.

Frekvence stlačení je 100-120x za minutu (jako v písničce Stayin' Alive od Bee Gees).

9. Pokračujte za rad dispečera záchranné služby

Nepřestávejte až do příjezdu záchranářů, případně do chvíle, než dítě začne reagovat. Pokud je nutné odběhnout, abyste záchranářům umožnili přístup, raději vezměte dítě s sebou, později pak budete záchranářům blíže.

zdroj: hellomagazine.com
zdroj: hellomagazine.com
zdroj: hellomagazine.com
zdroj: hellomagazine.com

A aby byly Vaše informace úplně kompletní, raději si ještě na blogu přečtěte dlouhou verzi, ať Vám tahle krátká dává ten správný smysl!

Aplikace Záchranka


„Ať už se nacházíte kdekoliv, nikdy nevíte, co se může stát. Záchranka je ve Vašem mobilním telefonu vždy připravena pro rychlé kontaktování zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka. Navíc má řadu dalších chytrých funkcí a propojení, která Vám v nouzi pomohou.“ 

zdroj: www.zachrankaapp.cz