Roupy

Umíte si poradit s roupy u dítěte? Pokud ne, čtěte dál!

Jak poznám roupy?

Je to bílý červík, velký asi něco kolem centimetru. Vypadá jako hubené zrnko rýže. Typickým příznakem nákazy je jejich přítomnost ve stolici, bolest břicha a svědění konečníku, zejména v noci.

Co dělat, když objevíme roupy?

V noci nikam nejezděte, počkejte do rána a přijďte do ambulance. Dostanete recept na léčivý přípravek. Hlavně se nestyďte přijít, riskujete tak rozšíření nákazy do celé rodiny nebo kolektivu.

Jak se vyšetřují a léčí roupy?

Ambulantní vyšetření roupů je možné, ale častěji se přistupuje rovnou k předepsání léčivého přípravku. Je vhodné přeléčit všechny děti v domácnosti. Dodržujte to, prosím.

Vyšetření roupů není bolestivé, spočívá v nalepení lepicí pásky na konečník dítěte hned ráno po probuzení. Páska se poté nalepí na sklíčko, které dostanete od lékaře.

Čím podpořit léčbu roupů?

Kromě pravidelného užívání léčivého přípravku dbejte také na:

  • stříhání nehtů a na to, aby si dítě nehty nekousalo (hrozí reinfekce),
  • důkladné mytí rukou, hlavně před každým jídlem a po použití toalety,
  • vlastní žínky a ručníky a jejich častou výměnu,
  • častou výměnu ložního a spodního prádla,
  • praní ve vyšší teplotě, důkladnější sušení nebo nejlépe žehlení,
  • důkladný úklid v okolí místa, kde dítě spí.

Jak ulevit svědění konečníku při roupech?

Vhodné je omývat konečník teplou vodou s mýdlem. V čase léčby je také vhodné omezit na minimum cukry, kterými se roupi živí.

Co dítěti hrozí při nákaze roupy?

Kvůli úpornému nočnímu svědění může být dítě nevyspalé, často se objevují bolesti hlavy, podrážděnost a celkový pocit nepohodlí. Roupi mohou způsobit vleklé bolesti bříška, infekce močových cest, noční pomočování, a dokonce i tak obávaný zánět slepého střeva. U děvčátek není výjimkou svědění genitálu či výtok.

Mohou se roupi vrátit?

Recidivy jsou hodně četné, protože vajíčka roupů jsou odolná a mimo hostitele přežijí i několik dní. Proto je vhodné přeléčit všechny děti v domácnosti a cca po měsíci léčbu preventivně zopakovat.

Co když se stydíme s roupy přijít?

Nebudeme Vás odsuzovat nebo se Vás štítit, takové obavy jsou zcela zbytečné. Nákaza roupy je běžná záležitost. Nejdůležitější je včas zahájit léčbu. Proto neotálejte, hoďte stud za hlavu a přijďte do ambulance nebo alespoň napište na Medevio. 

Pokud se chcete dozvědět ještě něco navíc, přečtěte celé povídání na blogu.