Jak na zánět spojivek

31.05.2022

 V Semilech jsme se plynule prokašlali k zánětům spojivek. Takže kratinké povídání, jak je zvládnout hravě.

Všichni to známe

Konjunktivitidu pozná snad každý, tady není moc o čem psát. Někteří z vás přijedou ukázat zalepená očička osobně, někdo jenom napíše nebo pošle fotku. Všichni pak dostanete recept a krátké, ale důkladné poučení. Oční antibiotické kapky už v lékárně po delším výpadku mají (ťuk, ťuk, ťuk👉), takže jízda kolem světa s receptem už nehrozí. 

Semilské tamtamy hlásí, že se neví, jak to vlastně rozděluji, když někdo s konjunktivitidou do školky může a někdo ne. Takže takto: Modrooké děti musí být doma celý týden, zelenooké můžou do školky v pondělí a úterý a hnědoočky ve středu a ve čtvrtek. V pátek jsou doma všichni! 😂😂😂

Chápeme viďte?! Někde nám to drhne, takže zkusím to krátké, ale důkladné poučení napsat.

Je to infekční!

Zánět spojivek je infekční nemoc a tady platí, že po dobu léčby se do školky nechodí! Kapičky se kapou 3-4x denně po dobu minimálně 5 dní. Dle tolerance a domluvy to občas nejsou kapky, ale mast nebo jejich kombinace. Já vím, že po 2-3 dnech podávání je obvykle klid a kukadla jsou jako zrcadla.👀 Ale vydržte to a zkuste léčbu dokončit. Nedávejte však dítě do školky s dovětkem, že paní doktorka to povolila. Ta semilská nepovolila a nepovolí.😈 Jinak se tady budeme s těmi zalepenými kukadly trápit nekonečně dlouho.

Nemusíte dítě doma založit pod peřinu. Ven na prochajdu můžete. Ale na hřiště plné dětí nebo ke kamarádce s dětmi na kafe?☕️ Odpovězte si samy.

Co s tím?

Venku dejte robátku sluneční brýle, když je toleruje.😎 No a doma opatrně, před a po aplikaci kapek si myjte důkladně ruce. Když jsou oči ráno zalepené až hrůza, zkuste nejdříve prokapat třeba O-Septonexem a opatrně vyčistit. Oči čistíme vždy směrem vnitřnímu koutku oka, tedy směrem k nosu. Potom do očí kápněte antibiotické kapky nebo mast. Ručník maroda je jenom jeho! Večer po použití bych ho hodila do prádla. A když někdo v rodině pocítí písek v očích, tak hned vykapat také.

Já vím, že kapání kapek do očí dítěte občas připomíná zápas juda. Tak pevné nervy a držím palce.🤞