Zánět spojivek

Víte, co obnáší zánět spojivek? Pokud ne, pojďte to zjistit!😵

Jak se zánět spojivek projevuje?

K nejčastějším projevům patří zčervenání oka, otok víček a nepříjemné pálení a svědění. Vše bývá doprovázeno lepivým hlenovitým výtokem z oka, který může mít čirou, bílou či žlutou barvu. Oči jsou nejvíce zalepené po ránu.

Proč má dítě zánět spojivek?

Zánět spojivek vzniká nejčastěji vlivem virové či bakteriální infekce, která se přenáší přímým kontaktem s infikovanou osobou. 

Další možností je vliv alergenů (pyly, kosmetika aj.), nebo vnějšího prostředí (prach, kouř, UV záření nebo chlorovaná voda).

Je zánět spojivek nakažlivý?

Ano, jedná se o vysoce nakažlivou infekci. Kromě přímého kontaktu se dítě může nakazit i kontaktem s kontaminovanými předměty (např. z ručníku). 

Dítě se zánětem spojivek neposílejte do kolektivu!

Pokud jiní členové rodiny pociťují pálení v očích, pravděpodobně budou muset léčbu podstoupit také. Po každé manipulaci kolem nakažených očiček si pečlivě omývejte ruce.

Je nutné zánět spojivek léčit?

Ano, zánět spojivek nepodceňujte. Pokud se neléčí, může dojít k trvalému poškození rohovky či jiným zdravotním komplikacím. Vždy je nutné navštívit lékaře a domluvit se na vhodné léčbě.

Jak se zánět spojivek léčí?

Na zánět spojivek dostanete recept na speciální antibiotické oční kapky nebo mast. Léčbu je nutné dodržet minimálně 5 dní, ikdyž se může zdát, že je zánět po několika aplikacích již zažehnán. 

Jak správně vykapat oko?

  • Omyjte si ruce. 
  • Hodně zalepené oči zkuste nejprve prokapat O-Septonexem a opatrně je očistit, např. gázovým čtverečkem. Oko čistěte vždy směrem k nosu, abyste hnis z koutku neroznášeli dál do oka. 
  • Do očištěného oka nakapejte antibiotické kapky nebo nakapejte mast. 
  • Nakonec si opět důkladně omyjte ruce a použitý ručník dejte hned do prádla.

Může dítě se zánětem spojivek ven?

Ano, ale vyhněte se kontaktu s jinými osobami a dítěti dejte sluneční brýle.

A jak to bylo se zánětem spojivek u nás v Semilech?