Zlobivé hovínko aneb Povídání o zácpě

02.05.2022

Chvíli jsem hledala téma, o kterém bych mohla napsat. A ono se našlo samo. Obstipace. Neboli zácpa. Je stejně nepříjemná a překvapivě stejně častá jako ta na D1. Trpí na ní až 5 % dětí do 4 let.

👩‍⚕️ „Tak povídejte, co Marušku trápí?“
🙍‍♀️ „No všechno by bylo v pořádku, až na to kakání, viď Maru. A teď, jak je ve školce, to je očistec.“
👩‍⚕️ „Maruško a co se stalo s kakáním?“
👩‍👧 „Mám zlobivé hovínko, nechce ven.“

Kdy už mluvíme o zácpě?

Platí takový všeobecný vzoreček: Jedno hovínko za dva dny. To jest tři hovínka za týden.💩💩💩 Jak nevidíte bobek za více než 3 dny, pozor! Je však v životě člověka období, kdy platí výjimka. A to u plně kojených dětí. Kojené děti nemusí mít stolici několik dní. Dokonce jsou mimina, která nekadí i 14 dní. Mateřské mléko prostě stráví beze zbytku. Ale to jsme zcela v jiném rybníku.

Zpět k zácpě.

Tři křižovatky

U dětí jsou takové tři křižovatky, kdy se může kakání vydat špatným směrem.

Přechod z kojení na umělé mléko

Poprvé k nám zděšená maminka přiběhne v čase, když končí kojení a přechází na umělé mlíčko. Stolici plně kojeného dítěte podomácku říkáme „míchaná vajíčka“. Ta odchází lehce jako výplata z účtu. Ale jakmile do bříška přidáme kravské mléko (ano, umělé mléko v krabici je sušené kravské mléko🐄), stolička udělá tzv. kaši nebo šišku a to musí mrňous zapnout svaly, uvolnit konečník a hovínko vytlačit. Než to však dítě pochopí, tak to chvilku trvá. Dejte mu čas. 

Raději mu zkuste pomoct. Můžete mu nabídnout malinko dětského nebo heřmánkového čaje, teplo na bříško, masáže, polohování a velkou službu udělá rektální rourka. Vím, že si teď už některé z vás ťukají na čelo. Ale správně a včas použitá rektální rourka ušetří miminku spousty slziček.😢

Hlavně nezačněte hned za dva dny chaoticky měnit značku mléka. Když vidíte, že se dítě při kakání i přes dopomoc trápí a stolice je tuhá, řešte změnu mléka se svým pediatrem. Existují speciální mléka, která si s tímto problémem umí poradit. 

To samé se může stát, když začínáte se zeleninovým příkrmem. Taková mrkev umí udělat hezký špuntík.🥕 Já osobně bych na začátku raději zkusila cuketu, dýni, batátu a bramboru a pár kapek olivového oleje a špetku drceného kmínu. A konzistenci příkrmu bych přirovnala naředěné přesnídávce.

Učení na nočník

Druhým obdobím, kdy vaše dítě může potrápit zácpa, je když se začne učit na nočník. Každé dítě je originál a každé dozrává v jinou dobu. Je to jako s chůzí. Někdo začne ťapat v osmi měsících, někdo na roce a půl. A obojí je v pohodě. Jenomže všichni známe konverzaci na téma: „To ještě neumí? Náš Pepík seděl... chodil... byl bez plen... mluvil... zpíval... četl... už krátce po narození!“🤯

Občas v dobrém úmyslu, protože „už je nejvyšší čas“ začneme s posazováním na nočník u dítěte, které na to není úplně připravené. A ono se nedaří a nedaří a v rodičích stoupá napětí a frustrace. Protože: „Koukni na Pepu!“ A dítě sice cítí, že je něco špatně, ale jeho hlava ještě není schopna tento problém vyřešit. Takže zkoušejte, vysazujte, chvalte jako o život, ale když to nejde, tak to nejde. 

Čurá hezky do nočníčku, ale na kakání chce plenu a svůj koutek? Nechte ho a moc do toho nezasahujte.🤐

Hlavně nikdy nekárejte, nezlobte se na něj a nekřičte! Nebojte, každé zdravé dítě se jednou plen zbaví.

Nástup do kolektivu

No a třetí kritické období je nástup do kolektivu. Změní se režim, ráno moc času není a jít na záchod ve školce nebo ve škole? To mám kakat, když na mě někdo kouká? Mám říct paní učitelce, že chci kakat? To kamarádi hned budou vědět, když tam sedím dlouho!🤔 A tak si malý školkáček nebo školáček pomalinku zastavuje defekační reflex. Zkuste se občas zeptat dítěte, které „chodí samo“, kdy kakalo a jednou za čas to ověřte.👀

Další projevy zácpy

Mimo to, že hovínko pořád prodlužuje dobu příjezdu a odjezdu, zácpa má i další projevy. Dítě může začít méně jíst, jídlo mu nechutná, a je to horší a horší s každým dnem, co nekakalo. Je neklidné, mrzuté a prostě vrže.😖 Občas už víte, že se něco chystá podle manévrů, které dítě před kakáním předvádí. Schovává se, dřepí v koutku, neklidně chodí z místa na místo, kříží nožky...

Zvláštním stavem, který vás může malinko zmást, je tzv. paradoxní průjem. Jedná se vlastně o tekutou stolici, která se hromadí nad tuhým hovínkem.💩 Ta ten špuntík obteče a karambol je na světě. Obvykle tato stolice uteče do spoďárků a dítě to nemůže ovlivnit. Někdy je to jenom takové umazávání. Samozřejmě to je situace, která už tak pošramocené psychice dítěte se zácpou vůbec nepřidá.😰 Spoďárky tak často najdete v různých zapadlých místech. Dále vás může vyděsit přítomnost krve na toaletním papíře, když už se konečně povede vytlačit ten tuhý bobek.🧻️ To je taky prekérní situace. Tuhá stolice přechodem přes konečník způsobí malou trhlinku, která pak jemně zakrvácí. Je to sice mini ranka, ale bolí jako maxi trhlina. Takže vidíte, že zácpa posílá do té dětské hlaviny hrozné dardy.

Co tedy dělat? 

První rada: Nečekejte dlouho. I dvě, tři tuhá hovínka a bolavé kakání můžou spustit problém na dlouhé měsíce. Z praxe jsem už vysledovala přímou úměru; jak dlouho zácpa trvá, tak dlouho se léčí. A průměrný čas, kdy se rodiče rozhoupou a přijdou pro radu je cca 3-5 měsíců!😳

Co radíme rodičům my? 

Asi nejdůležitější je omezit jakoukoliv bolest při kakání. To znamená ten diamant malinko změkčit. Doporučují se takzvaná šetrná osmotická projímadla, která zvyšují obsah vody ve stolici a obnovují fyziologickou činnost střeva. V překladu: Vaše dítko vypije cca 2x denně skleničku vody s rozpuštěným práškem (např. Forlax), který udělá takovou hezky tvárnou stoličku.💩 Nebojte, nebude to průjem jako z Egypta. Nevzniká žádná závislost, ani se nevstřebává do oběhu. Když vám lékař tuto léčbu doporučí, prosím zkuste ji dodržovat v dostatečně dávce.🙏 Občas se na začátku podává i více sáčků za den, po prvním úspěchu ji nevysazujte.

Další, bez čeho se neobejdeme, je ten zapomenutý defekační aneb kakací reflex. A to je ten největší problém. Naučit hlavu, že má spolupracovat se zadečkem a nemá bojkotovat to, že tady je vlastně zadek šéfem. Dobré je zavést pravidelnost. Doporučuje se zkoušet to každé ráno. Ale sama vím, co se děje ráno v domácnosti s dětmi, kde oba rodiče pracují.🤦‍♀️ Člověk je rád, že odevzdal všechny děti v té správné školce, neveze s sebou v autě psa a nejede v bačkorách. Takže, když to nejde ráno, půjde to odpoledne nebo večer. Ale pravidelně.

Komunikujte a kakání zkuste zpříjemnit

Zeptejte se mrňouse, co je pro něj lepší. Nočník nebo záchod?🚽 Do nočníku zkuste nalít na dno teplou vodu. Na záchodě podložte dítěti nohy. Ať má oporu a jistotu. 

Přestavte si velikost dítěte a velikost záchodu. A teď si to dejte v poměru k dospělému člověku. Jako bychom seděli 1,5 metru nad zemí.😵 

Pokud jste vybrali večerní čas, zkuste předtím teplou sprchu nebo vanu. Na nočníku nebo záchůdku mu jemně mačkejte bříško a nabízejte, ať tlačí proti vaším prstům.

Nemělo vaše dítě 2 dny stolici? Tak 3. den aplikujte do konečníku glycerínový čípek pro děti nebo Easylax (olej v tubičce). Nechte dítě pár minut v klidu poležet a potom ho zkuste posadit na nočníček. Nejde to? Nedržte dítě na nočníku až má obtisk na zadečku. Stačí 5 minut a hotovo.

Upravte jídelníček

Nejde to dnes, půjde to zítra. Dobré je upravit to, co vaše mrně baští a pije. Chápu však, že ty naše malé křemeny jedí jenom to, co si vybrali.😋 Zkuste to tedy z druhé strany a ubírejte to, co není úplně košer. Zkuste omezit sladké mléko a nenápadně přidejte kysané mléčné výrobky. I lžička kvalitního jogurtu do ovocné přesnídávky může udělat službu. Cukr jako takový bych omezila na minimum. Hlavně v nápojích. Zelenina je v očích dětí metla lidstva, takže čarujte a dělejte, co umíte.🍅 Zkuste vlákninu v jakékoliv formě. A můžete zkusit i všechny babské rady, na zácpu jejich „neúrekom“ a určitě neublíží. 

 A na závěr tohoto opravdu hodně dlouhého příspěvku moje oblíbené!🤩

Zkuste zůstat v klidu. Nezvedejte hlas, nedávejte tresty ani podmínky, nemluvte o zácpě pohrdavě ani si z toho nedělejte srandu. Mluvte s dítětem, když to chce. Když se na to necítí, nedloubejte. A to všichni, co se kolem dítěte pohybují. 

Rodiče, prarodiče a zkuste o pomoc požádat i paní učitelku ve školce. Vím, že to není jejich práce, ale taky vím, že takové paní učitelky existují.😇 U zácpy vašeho dítěte musíte být v zenu stůj co stůj.🧘 Je to těžké, chce to nespočet hlubokých nádechů, výdechu, bezdechů, vzdechů... ale ten váš klid je jeden ze základů úspěchu.

A nezapomeňte: Jak dlouho trvá, tak dlouho se léčí!