Zácpa

Víte, jak si poradit se zácpou u dětí? Tady je pár užitečných rad!

Jak poznám, že má dítě zácpu?

U dětí obecně platí, že jedno hovínko za dva dny, resp. tři hovínka za týden je ještě v pořádku. Jakmile není stolice déle než tři dny, zpozorněte. Jedinou výjimkou jsou plně kojené děti, které nemusí mít stolici několik, někdy třeba i 14 dní.

Jaké další projevy má zácpa?

Dítě může začít méně jíst nebo může trpět dokonce nechutenstvím, které se postupně zintenzivňuje. Častá je změna nálady, dítě je neklidné a mrzuté, kříží nohy, chodí z místa na místo, nebo se naopak někde schovává. Může se objevit i tzv. paradoxní průjem, což je stav, kdy dítě vylučuje tekutou stolici, která se hromadí nad tou tuhou.

Proč má dítě zácpu?

Důvody mohou být různé, nicméně nejčastějšími z nich jsou:

  • přechod z kojení na umělé mléko, kdy stolice zhoustne a někdy trvá déle, než se ji dítě naučí vytlačit
  • učení na nočník, které může být pro dítě stresující natolik, že dojde k zácpě
  • nástup do kolektivu je velkou změnou pro dítě, a tedy i defekační reflex se může dočasně pozastavit

Co dělat, když má dítě zácpu? 

Nejdůležitější je na nic nečekat a začít jednat. I dvě nebo tři tuhé stolice mohou spustit problém na dlouhé měsíce. Podstatné je omezit jakoukoliv bolest při vylučování, doporučují se zejména šetrná osmotická projímadla (např. Forlax), která zvýší obsah vody ve stolici a obnoví fyziologickou činnost střeva. Je také třeba s dítětem vhodně komunikovat a pracovat na obnovení defekačního reflexu, pokud došlo k jeho narušení.


Co jíst a nejíst při zácpě?

Zkuste omezit sladké mléko a přidat více zakysaných mléčných výrobků, například i lžička kvalitního jogurtu v ovocné přesnídávce může pomoci. Omezte cukry na minimum, hlavně ty v nápojích. Zvyšte zejména příjem zeleniny, resp. vlákniny v jakékoliv formě.

A zajímavé čtení o zácpě najdete také u nás na blogu!💩