Mononukleóza

Překvapila Vás mononukleóza a Vy si nevíte rady? Přečtěte si o ní více.

Co je to mononukleóza?

Infekční mononukleóza je virové onemocnění, které se podobá streptokokové angíně, ale na rozdíl od ní neodpovídá na léčbu antibiotiky. Nejčastěji postihuje mladé ve věku 15-24 let, přezdívá se jí také "nemoc z líbání" nebo "studentská nemoc". 

Kde se může dítě mononukleózou nakazit?

Přenáší se slinami nebo kontaktem s kontaminovanými předměty denní potřeby. Inkubační doba může trvat i několik týdnů.

K prvotní infekci ale může dojít bezpříznakově už v dětství (do 2 let prakticky vždy bez příznaků). Od té doby si tělo virus nese v sobě a v okamžiku, kdy je imunita oslabena, se aktivuje a dotyčný se tak stává zdrojem nákazy.

Jak se mononukleóza projevuje?

Nemoc může začínat pozvolna, jako běžná viróza. Může vygradovat až do vysokých horeček, které trvají až týden. V krku se objeví příznaky angíny - zduřelé mandle a uzliny, bolest v krku, chrapot, oteklé sliznice bez hlenu, potíže s polykáním. Vše může doprovázet nechutenství a zničující únava.

Jaké léky se předepisují na mononukleózu?

Léky na léčbu mononukleózy zatím nemáme, předepsanými léky se pouze potlačují nepříjemné příznaky. Dítěti s příznaky mononukleózy provedeme odběry krve, abychom zjistili, zda se k viru nepřidaly ještě nějaké bakterie. Také tím zkontrolujeme stav jater a počet krevních destiček.

Jak vyléčit mononukleózu?

Léčbou je zejména důsledný klidový režim a dieta, rekonvalescence trvá i několik týdnů. Mononukleóza totiž výrazně oslabí játra, slezinu a celkovou imunitu.

V rámci diety je proto nutné odlehčit stravu: vynechat přepalované tuky (smažené jídlo a fastfood), energetické nápoje a hlavně alkohol. Obecně - hodně bílkovin, málo tuku.

Otestujete mi dítě, pokud se v jeho okolí vyskytne mononukleóza?

Ne, vzhledem k dlouhé inkubační době bychom stejně nic nezjistili. Navíc pravděpodobnost, že se dítě s virem již nekomplikovaně setkalo a má protilátky, je vysoká. V České republice má protilátky až 50 % dětí ve věku 5 let.

Jak brzy po mononukleóze může dítě zase začít sportovat?

S návratem ke sportu a jiným náročnějším aktivitám se nevyplatí spěchat, tělo je skutečně velmi zesláblé a obyčejný úraz by nemusel skončit jako jindy. Záleží hlavně na jaterních testech, doba je individuální, ale často se může jednat i o několik týdnů až měsíců. Vždy dbejte doporučení lékaře.

Romantické povídání o mononukleóze si můžete přečíst na blogu. 💋