Rýma a kašel
Zatočte s rýmou a kašlem, tady je stručný návod!🤧
Co to znamená, když má moje dítě kašel?
Kašel není nemoc, je to obranný mechanismus, kterým se dýchací cesty snaží zbavit všeho, co tam nepatří. Nejčastěji se snaží zbavit hlenu z rýmy, který z prosáklé sliznice nosohltanu stéká dolů. Dýchací cesty se ho snaží vypudit kašlem, aby nestékal do průdušek. Kašel může být „vlhký“, ale také „suchý“. Proto se mermomocí nesnažte kašel potlačovat.
Jaký je rozdíl mezi vlhkým a suchým kašlem?
Vlhký kašel je „dobrý“ kašel. Může znít děsivě (rachotivě, kuřácky), ale je to produktivní kašel, díky kterému se dýchací cesty zbavují hlenu.
Suchý kašel je dráždivý, je reakcí na podrážděné sliznice, ale nedochází při něm k vykašlávání hlenu. Může být prvním projevem nezávažné infekce dýchacích cest - v takovém případě by se měl během 2-3 dní přeměnit na kašel vlhký.
Jak dítěti pomoci od kašle z rýmy?
Základem je udržovat čistý nos, tedy vše hned vysmrkávat. Pokud smrkání není dost efektivní, šetrně odsávejte.
Nejlepší kombinací je vysát nos ráno po probuzení, přes den smrkat a večer před uložením opět vysát. I před odsáváním se doporučuje kápnout mořskou vodu, aby se sliznice nevysušovala.
Jak ulevit od rýmy úplně malému miminku?
Miminkům prospěje pobyt ve vyvětrané místnosti s teplotou do 21 °C, studenější vzduch pomůže snížit otok v nose. Zkuste také zvlhčit vzduch, pokud se vám zdá suchý. Ucpaný nosík šetrně ošetřete mořskou vodou (na vatové tyčince, případně použijte sprej). Rýmu je nutné šetrně odsávat, nejefektivnější a nejpohodlnější je odsávačka na vysavač.
Tyto rady platí obecně i pro starší děti.
Co mohu dítěti kápnout do nosu, když má rýmu?
Osvědčeným řešením je mořská voda. Kapky i spreje aplikujte do vysmrkaného nebo vysátého nosu, aby se přípravek dostal až tam, kam má.
Pokud je nos ucpaný otokem a dítě by jím mělo být omezeno v jídle či spánku, lze použít kapičky typu Nasivin, Olynth aj. dle doporučeného dávkování (neužívat déle než týden!).
Starším dětem lze doporučit i výplach nosu pomocí speciální konvičky, ta je v kombinaci s mořskou vodou také velmi účinná.
Jakým způsobem efektivně vyčistit nos a nosohltan?
Slaná voda (mořská, Vincentka) funguje jako rozpouštědlo hlenu a také jako dezinfekce. Proto ji na rozdíl od nosních kapek z nosu pár minut po aplikaci vysmrkejte.
Nosní kapky a nosní sprej dávejte do slanou vodou vyčištěného a vysmrkaného nebo vysátého nosu, jinak nebudou mít žádný efekt, protože se nedostanou tam, kam mají. Po podání se snažte nechat je chvíli působit, nesmrkejte je hned ven.
Jak předejít rýmě?
Naučte se například prostříknout nos slanou vodou vašemu dítěti po příchodu domů z kolektivu. Toto preventivní opatření dokáže zneškodnit počínající skrytou nákazu.
Kdy je vhodné na rýmu použít antibiotické kapky?
Antibiotické kapky (např. Pamycon) je vhodné začít kapat vždy až po poradě s lékařem a to zpravidla tehdy, pokud se hlen začne zbarvovat do zelena, což svědčí o možné bakteriální komplikaci.
Pozor, jedná se o antibiotikum, takže je nutné dodržet doporučenou dobu užívání a nepřestat hned při prvním zlepšení! Riskujete tak vznik rezistence.
Mám přes den dávat dítěti sirup na zmírnění kašle?
Ne. Pokud je kašel snesitelný, nechte mu volný průběh bez použití kapek a sirupů. Tělo se potřebuje hlenu zbavit a pokud kašel ve dne ztlumíte, hlen se nahromadí v dýchacích cestách a dítě prokašle celou noc.
Velmi pomůže dostatečný pitný režim. Přijaté tekutiny hlen naředí a dítěti se bude kašlat o něco lépe.
Jak dítěti usnadnit vykašlávání?
Pokud má vaše dítě rádo sirupy, můžete vlhký kašel podpořit volně prodejnými sirupy na vykašlávání (mukolytika), které hlen trochu naředí, aby lépe odcházel. Pozor, mukolytika nepodávejte navečer a večer, jinak bude dítě kašlat i v noci.
Velmi prospěšná je také pravidelná inhalace. Pokud máte inhalátor, dobrou volbou je Vincentka. Pokud inhalátor nemáte, vdechujte páru z nádoby s horkou Vincentkou nebo obyčejnou vodou, přidat můžete i pár kapek eukalyptového oleje. Pozor na opaření!
Co mám dělat, pokud dítě kašle v noci?
Dobrým pomocníkem na noční kašel mohou být antialergické kapky Fenistil. Sice nejsou primárně určeny na kašel, ale v tomto případě na dráždivý kašel z rýmy dobře fungují a dítě se mnohem lépe vyspí a nabere víc síly pro boj s nemocí.
Vhodné je také podložit dítěti horní polovinu těla, aby hlen lépe stékal. Místnost by měla být vyvětraná a nepřetopená, v chladnějším vzduchu oteklé sliznice lépe splasknou.
Před spaním zkuste při rýmě zavést tento čisticí rituál:
- pořádně se vysmrkat nebo odsát hlen
- prostříknout nos slanou vodou, hned vysmrkat
- podat nosní kapky a nechat působit
Dítě všechen vykašlaný hlen polyká, vadí to?
Malé děti hleny obvykle spolykají, je to normální. Někdy se může stát, že je třeba vyzvracejí, ale to většinou přinese úlevu. Spolykaný hlen se může objevit také ve stolici. Nic z toho nevadí.
Může jít dítě s rýmou a kašlem ven?
Pokud dítě nemá teplotu a má dostatek energie na to, aby pobyt venku zvládlo, čerstvý vzduch za příjemného počasí mu jen prospěje. Mělo by se ale jednat pouze o klidnou procházku, jakékoliv dovádění se vrátí v podobě nočního kašlání.
Dítě kašle ještě dva týdny po rýmě, co s tím?
Vlhký kašel po infekci dýchacích cest může trvat i několik týdnů. Dýchací cesty se tak postupně zbavují všeho, co se v nich po dobu nemoci nahromadilo. Pokud je hlen čirý a dítě je jinak zdravé, nemusíte si dělat obavy.
Zpozorněte, pokud by se přidaly teploty, bolesti, dušnost, únava nebo pokud by se hlen výrazněji zabarvil. To by svědčilo o možné bakteriální komplikaci.
Kdy s rýmou a kašlem k lékaři?
- když se přidá vysoká teplota, která trvá více než 2-3 dny
- když kašel začne znít štěkavě nebo chrčivě
- když začne být dítě dušné nebo jinak divně funí
- když dítě nemůže polykat
- když se přidají bolesti hlavy, zalehlé uši nebo jiné bolesti
- když se dojde k výrazné změně chování (nápadný klid, únava, plačtivost)