Co s tím kašlem, doktorko? (Část I.)

11.10.2021

Končí nám docela perný týden. Bylo to výživné jak pro nás v ambulanci, tak pro všechny, co teď mají ty marůdky doma. Aby toho nebylo málo, v pondělí jsem po 56. pacientovi začala ztrácet hlas a v úterý ráno jsem se probudila jako převtělený Dalibor Janda. Rozhodnutí „dodržovat hlasový klid“ padlo hned po 10 minutách ordinace. A když taháte každé slovo až z paty, tak se začnete zamýšlet na tím, co vlastně vykládáte. Přišla jsem na to, že 40 % našich rozhovorů vypadá zcela identicky. Proto jsem rozhodla, že to moje povídání z ambulance přetavím do povídání v blogu, kde si ho můžete najít a přečíst i když zrovna ztratím hlas.

🙎‍♀️ „Doktorko, tady mladej má hnusný kašel. Ale jako fakt hnusný.“
👩‍⚕️ „Dobře, tak mi zkuste ten kašel malinko přiblížit, jak vypadá?“
🤦‍♀️ „To nechcete slyšet!“
👩‍⚕️ „Fajn. A vidím, že syn má rýmu.“
💁‍♀️ „No to jo, má, ale hlavně má KAŠEL!“ (Důraz na slovo kašel slyší už i sestřička vedle.)
👩‍⚕️ „Jak dlouho má rýmu?“
🤷‍♀️ „Nevím. Jak dlouho máš rýmu?“ (Obrací se na mladýho, mladý kouká jak sůva z nudlí.)
👩‍⚕️ „A jak ta rýma vypadá?“
🙎‍♀️ „Jak jako? Jako rýma! Ale má KAŠEL!“ (Slovo kašel hláskuje a důsledně artikuluje.)
👩‍⚕️ „A umí syn smrkat?“
🤦‍♀️ ,,Asi ano. Ale co s tím kašlem? Nevyspí se ani náš pes!“

Kašel není nemoc, ale obranný mechanismus

Pochopili jste správně, že dnes napíšu něco málo o rýmě. (Teď určitě dočetla asi polovina z vás. 🤭) Jenomže je to ta obyčejná rýma, protivná soplitída, která je nejčastější příčinou kašle u vašich dětí.  

Kašel není nemoc, je to obranný mechanizmus, kterým se dýchací cesty snaží zbavit všeho, co tam nepatří. (Kdyby to bylo tak jednoduché i v životě.🙏) 

Rýma - to není jenom hlen v nose. Je to vlastně zánět celého nosohltanu. Zjednodušeně od nosních dírek až do míst, kde cítíte polknutí. A celá tato sliznice je prosáklá a tvoří hlen. 

Hlen, který je přímo v nose, si nejkratší cestu ven najde. To jsou všem dobře známé ,,nudle.” 😁 Ten, co se vytvoří dál, stéká nosohltanem a gravitace ho hezky táhne stále níž. A to také znáte. Říkáte tomu ,,zadní rýma.”V momentě, kdy steče na konec nosohltanu, začnou se ozývat dolní části dýchacích cest. Ty o tento dáreček nestojí a snaží se ho dostat pryč. A tady začíná kašel. Je to však jediná obrana před tím, aby to dítěti tzv. „nesedlo na průdušky“. Kašel u rýmy je obvykle dráždivý, může to být dokonce ten „až se z toho chudák poblinkal“. Zlobí hlavně večer po zalehnutí, ráno po probuzení a přes den, když má dítě plný čumáček. A tady je zakopaný pes.🐶 Plný nos. 

Smrkat, smrkat, smrkat 🤧

Základem prevence kašle z rýmy je smrkat. Smrkat. A smrkat. Ale ne jenom pusou zatroubit do kapesníku a otřít nudli do rukávu. Pomáhejte dětem se smrkáním. Věta „Vysmrkej se!“ je z kategorie „Ano mámo, cos říkala?“ Vezměte kapesník a nos přidržte. Každou dírku zvlášť. Snažte se malinko přidržet bradu, ať dítě nefouká pusou. Nedokáže smrkat? Vysávejte. Alespoň před spánkem. Vím, že teď se zvedne vlna nevole; tak to ne, to nechce dítě, táta, babička. Samozřejmě nemusíte nos odsávat. Ale smiřte se s kašlem. Přímá úměra.

Nosánek potřebuje péči

Mořská voda je zázrak. A nejenom ta v Baška Voda nebo Bibione.🌊 Zkuste se naučit ji používat. Při rýmě vždy. Mimo rýmu alespoň jednou denně. Mně se to osvědčilo po příchodu dětí ze školky nebo školy. A pravdou je, že rýma je moc netrápila. Možná proto, že tušily, co je čeká, když poprvé smrknou. 😅  

Alternativou spreje s mořskou vodou je konvička, ale to už je na vyšší dívčí. Do čistého nosu potom můžete 2-3x denně kápnout kapičky jako je Nasivin nebo Olynth aj. 

Když kapete do plného nosu, tak jediný, kdo z toho má užitek, je firma, která kapky vyrábí. 

Má rýma divnou mechovou barvu?🤢Tady už je místo pro starý známý Pamycon. Ale pozor! Opět vždy do čistého nosu. Uložený v bezpečí lednice moc nefunguje. Je to antibiotikum, takže to chce opravdu používat, alespoň malinko pravidelně, minimálně 3-4x denně, 2 kapky do každé nosní dírky. A dostatečně dlouhou dobu. Tři dny nejsou dostatečně dlouhá doba. Pět dní je fajn. Sedm dní je doba, kterou trvá rýma. A znáte to - s léčbou i bez ní. Dejte tomu čas. Jo, a používání Pamyconu, hned jak dítě smrkne jenom proto, že minule to zabralo, není zrovna top nápad. 👎

No a co s tím KAŠLEM, doktorko???

Přes den bych dítě sirupy a kapičkami moc netrápila. Ať kašle. Protože když budete tlumit kašel přes den, on si cestu najde. Hlavně v noci. Snažte se vaší smrkající kytičku hezky zalévat. A na noc, když to jinak nejde, zkuste dát fenistilové kapičky. Vím, že s tím někdo nesouhlasí a také vím, že je to antialergikum. Ale mnozí mi dají za pravdu, že na ten dráždivý kašel z rýmy jednoduše funguje. Dítě s rýmou ven může, ale když tam mrzne až praští, pomáháte dítěti k posunu na druhou metu. Zkuste dítě malinko uzemnit. Lítání na odrážedle a dvacetiminutové skákání na trampošce = nespí celá rodina.

Kdy s rýmou k lékaři?

Když se přidá teplota, která trvá víc než 2-3 dny. Kašel je štěkavý. Dítě je dušné, na hrudníčku slyšíte orchestr. Dítě bolí hlava, huhňá, ale rýma neteče. Nemůže polykat. Stěžuje si na zalehlé uši nebo bolest. Je nápadně klidné, unavené nebo naopak plačtivé.

Takže přeji všem málo nudliček u těch našich kytiček.🌸