Pálí, pálí, pálí! Zánět močových cest a ledvin
Infekce močových cest. Teď v létě cvrkají ti vaši cvrčci do zkumavky častěji než jindy. Možná si řeknete: „Pálí to, bolí to, hodně pít, zobnout léky, za hrst brusinek a je to. Co nového se dá napsat?“🧐 V případě infekcí močových cest platí asi dvojnásob, že dítě není malý dospělý, takže něco málo bych asi zkusila poslat do světa. A také nám začíná nový školní rok, tak se po letní přestávce pustíme do studia, co vy na to? 🎓
„Doktorko, vrátili jsme se z dovolené a tady Máňa má nějaký čůrací problém. Ta voda tam byla sice teplá, jenom malinko zelená. A taky neposlechne a běhá v těch mokrých plavkách půl dne.“
„To zahojíme. Máte s sebou vzoreček moči?“
„Tak to nemáme.“
„Nevadí, sestřička vám dá zkumavku a Maruška do ní hezky cvrkne tady na záchůdku.“
„Tak to asi necvrkne. Došla si, když jsem čekali v čekárně.“
„Ajaj, tak to budeme muset počkat než půjde znovu.“
„Nechápu, všude umělá inteligence a vy to tady vyšetřujete z moči jak nějaký šaman.“
Kdo by neznal zánět močových cest?
Popisuje se, že každá dívka, holka, žena si ho užije, nebo lépe, odtrpí, alespoň jednou za život. 👧🏼 U kluků je to malinko lepší, u těch jsou záněty močových cest četnější v prvním roce života, potom už přesedlají na jiné neduhy. A proč holky? Mají prostě kratší močovou trubici, spíše takovou trubičku, která nemá kdovíjak důmyslný ochranný systém jako u kluků. Bakterie se nebudou drápat do Himalájí, když si můžou dát špacír po lázeňské kolonádě. 🤭
Potvory z dolního konce
Jsou to bakterie všech velikostí a tvarů, které způsobují záněty močových cest.🦠 Nebudu vám je tady všechny vyjmenovávat, to nepotřebujete. Tu nejhorší potvoru vám ale představím. Milostivá se jmenuje Escherichia coli. Tváří je důležitě a přitom pochází z ….. pochází ze střeva. Z toho dolního konce.😉 A tady už asi všichni pochopili, jak nejčastěji zánět močových cest vzniká. Střevní bakterie se dostanou do močových cest, kde nemají co dělat. Není to ale tak, že když se začnou v tom dolním konci nudit, tak se seberou a vyběhnou na výlet k čurkajícím pramínkům.⛲️Na to, aby se v močových cestách uchytily, musí mít dobré podmínky. A ty jim chtě nechtě obvykle připravíme sami.
Jak k němu přijdeme?
📌 Nejčastější příčinou je pokulhávání hygieny. Neznamená to ale, že každý kdo má zánět močových cest, je hned šmucig.😉 Často jsou to situace, kterým těžce zabráníte. Jako když si dítko malinko déle pohoví v plné pleně. Ve školce usilovně otře zadeček do všech stran.💩
📌 Četnější záněty můžeme vidět u kluků s fimózou nebo u holčiček, které zlobí synechie. (Je to už delší čas, co jsem vám o tom psala, tak kdyby někdo potřeboval zopakovat...)
📌 Pocit na močení umí děti vzhledem k tomu, že je tolik zajímavějších činností než sezení na záchodě, hezky potlačit. Drží pak dlouho, předlouho, což je také jedna z cest k pálivému problému.
📌 Když už je na záchod dostaneme, vymočí se často jenom tak, aby je to netlačilo a zásobičku moči hezky nechávají v močovém měchýři. Tyto bazénky bakteriím vysloveně sluší.
📌 Zácpa. Nejenom, že je protivná, ale může spustit celou kupu zdravotních komplikací. A zánět močových cest je jednou z nich. Něco tady o ní taky máme!
📌 Roup je prevít, který rád prošmejdí i okolí ústí močové trubice a tím je spolupachatelem zánětu. Vinen!
📌 Letní koupačky v hezky teplých, odstátých, vodách. Takových těch čůralištích.🤭 Tam to hrozí ledasčím a močovým problémem obzvlášť.
📌 V pubertě se našim „dětem“ začínají zapalovat lýtka.🥰 První lásky, polibky a první sexuální zkušenosti. To může také krom blikajících srdíček v očích a přitroublého úsměvu, přinést také křížení nožek a úpění u každého močení.
📌 Občas je vše zvenku zalité sluncem a přesto má dítě opakovaně záněty.🧐 Tady se pak často najde chybka na celém tom složitém močovém ústrojí, počnouc ledvinami a ústím močové trubice končíc. Ale to už je vysoká škola čurologická, tam jsme se ještě nedostali.
A jak takový zánět močových cest vypadá?
Záleží na věku dítěte a také, kam až se ty bakterie na svém výletě dostaly.
Akutní cystitida
Když vyšplhaly pouze do močového měchýře, tak mluvíme o akutní cystitidě. Tady obvykle dominuje bolest. 🔥 Ta se u miminek projevuje neklidem a pláčem.👶🏻 (Což je mimochodem projevem všech zbylých nemocí, včetně zastaveného prdu). Starší děti můžou propagovat bolest do oblasti podbřišku, stěžují si na řezavou bolest při močení.🤯
Každá maminka ví, že noční pomočení po delším období suchých nocí, nikdy nevěští nic dobrého. Neklidné běhání na záchůdek každých pět minut (když to není zrovna, když se musí večer do postýlky), taky znamená červený praporek. Občas vás může o problému informovat i váš nos, když zavětří nezvyklý zápach moči. Krev v moči už nikoho nenechá v klidu.🩸 Teplota u dětí cystitidou nemusí být žádná a když, tak není vysoká.
Pyelonefritida
Když se bakterie dostanou do oblasti ledvin, mluvíme o pyelonefritidě. A tady začíná jít do tuhého.❗️
Projevy jsou hlavně u miminek (bohužel tato nemoc u nich není žádnou raritou) hodně zavádějící. Mimča jsou náhle taková nemastná, neslaná, jako kdyby vám je někdo vyměnil. Často se jim nechce moc do jídla, a když už je přesvědčíte, tak jídlo často vyzvrací.🥵 U hodně malých miminek se může zvýraznit už vymizelá žloutenka. Náhle se přestanou zvětšovat faldíky a váha miminka se zastaví. Může se změnit kvalita stolice, z míchaných vajíček se stane špenát.
Starší děti bolí bříško, některé jsou schopné popsat bolest v oblasti zad. Pálení, řezání nebo časté močení však u dětí často chybí a z projevů můžete mít pocit, že se jedná o gastroenteritídu. 🤢Přidá se teplota.🌡️Ta není ledajaká, obvykle letí nahoru rychlostí blesku. Pyelonefritida netroškaří, kousne do dítěte vší silou, takže i když nevíte, co dítěti je, cítíte, že to není žádná hitparáda a k lékaři frčíte ostošest.🚑
A co se pak děje v ambulanci?
Kromě prohlídky dítěte se to asi neobejde bez kapičky krve z prstu k vyšetření CRP a vyšetření vzorku moči.🧪 A přesně tady se nám to občas zadrhne.
Vzorek moči. U dospělých pacientů sestřička ani nestihne zavřít dveře a už jí do ruky cpete teplou zkumavku. U dětí jsou to občas hodiny čarování, litry vypuštěné vody, očůrané ruce, zdi, podlaha, jenom zkumavka pořád prázdná.
Zkusíme teď vymyslet, jak na to.
Jak na čůrání
U starších dětí, které už z toho mají rozum a vědí, že čůrání do zkumavky nebolí, to půjde hravě. Jenom zkuste dodržet několik pravidel:
📌 Dítko dle možnosti omyjte, ideál je sprcha. Když to nejde, tak alespoň opláchnutí vodou.
📌 Moč chytejte přímo do zkumavky, nepřelévejte ji z nočníku. Nesahejte ze spodu na víčko zkumavky.
📌 Když nemáte doma zkumavku, bude fajn i jakákoliv sklenička, kterou ale předem prolejte horkou vodou.
📌 Zachyťte tzv. střední proud moči, takže ne hned první kapičky, které dítě vypustí. Nechte dítě malinko odčůrat.
📌 Nemusíte zkumavku naplnit až po okraj, stačí pár mililitrů, cca 1,5 cm výšky zkumavky.
📌 Když víte, že ráno bude šrumec a nejste si jistí, jestli se vám povede moč nabrat, můžete to udělat v klidu i večer. Jenom dejte vzoreček do chladu.
Občas máte nočníčkáře, kteří zapnou systém start-stop v momentě, když se jim v nočníku objeví ruka se zkumavkou.🫷🏼 Zkuste do nočníčku tedy nainstalovat vypláchnutou skleněnou mističku a doufat, že to neprokoukne.🙏
Co s mrňousky?
Existuje vychytávka, a tím je sběrný sáček na moč. Určitě ho mají ve většině ambulancí a také v lékárnách. Má to však háček.
Moč nabranou ze sáčku je možné použít jenom na základní vyšetření, které nám řekne, jestli se v moči nachází bílé, červené krvinky, bílkovina a bakterie. Kolik a jaké to jsou, tzv. kultivační vyšetření moči, ze sáčku udělat nelze. Do sáčku se nahrnou bakterie z kůže, z plíny, z hovínka, které tam občas mrňata pustí a to by jim v té laboratoři vyrostla celá zoologická.
Vím, že to chce nervy jako provazy, ale nej metodou je obyčejná chytačka. Takže nejdříve trpělivě čekám, když se začne miminko probouzet. Pak vezmu do ruky zkumavku, rozbalím plenu a vyšlu prosbu všem božstvím, ať sešlou pramínek.🙏 A protože i když vaše miminko čůrá po rozbalení pleny vždy a do všech stran, tak v případě zapojení zkumavky dojde se stoprocentní jistotou k zastavení tohoto jevu a vy tam budete čučet ještě několik dlouhých chvil.🥴
Zkuste si pomoct potíráním bříška a třísel plenou namočenou v chladné vodě. Já si v ambulanci pomáhám přiložením ruky na bříško marůdka (ať dělám, co dělám, je studená 9 měsíců v roce🥶). Někdy pomůže vzít dítě na ruce, jeho zády k sobě, nožky mu pokrčíte, jako kdyby sedělo na záchůdku a na podbřišek dáte cokoliv chladného. Někdo ale musí být v pohotovosti a držet zkumavku v pohotovostní poloze.
A když se vám to jakkoliv nezdá, dobře odebraný vzorek moči = ideální léčba = minimum komplikací.
Antibiotika? A to se musí?
¨Záněty močových cest a ledvin léčíme antibiotikem.💊 Tady lékaře nepřesvědčíte, že zkusíme ještě pár dní počkat. I když by někdo raději alternativu, tady na metody pokus-omyl velký prostor není.❌
Prosím, dodržte doporučenou dobu léčby a antibiotika nevysazujte, když se vám zdá, že dítě pookřálo. I když budete mít štěstí🍀a žádná akutní komplikace nenastane, tak drobné jizevnatění tkáně ledvin se může hlásit o pozornost až v dospělosti. A to pak už nikdo nebude pamatovat, že se kdysi dávno vysadily antibiotika protože „té doktorce šplouchá na majáček, léky 7 dní, teď v létě!“🤪
Podpůrná léčba je důležitá
Antibiotiku můžete také hodně v jeho práci pomoct. Hlavně zavodňujte o sto šest.💧Bakterie se těžce budou držet na sliznicích močových cest, když to tam bude zurčet jak na Mumlavském vodopádu. Jak tam ale mají stojící loužičku, tak jsou ve svém živlu.
Co dávat pít? Správně bych měla napsat vodu, vlahý bylinkový čaj, neperlivé minerálky. A teď do reality dětského věku.😁 Sedíte tam u dítěte s tím skvělým bylinkovým čajem a můžete si z něho maximálně udělat obklad, protože dítě se tváří, že mu nabízíte pukavec. 🥵
Takže co pít? Cokoliv, hlavně ať pije.
Občas jim není dobře, občas nevezmou na milost to co neznají, občas mají vlastní hlavu... Tekutinu můžete zkusit doplnit i polévkou, ovocem nebo zeleninou.🥒 To ony nevědí, že melounem nebo okurkou do nich ládujeme tu vodu, nad kterou kroutily nosem.🤭
O brusinkách vám tady dlouhé story vypisovat nemusím, ty si asi už spojí s pálivkou při močení každý. Kde je antibiotikum, tam by nemělo chybět probiotikum. A to není jenom případ močových cest. Možná je vám už známá i D-manóza. Je to to monosacharid, který se přirozeně vyskytuje například v jablkách. V těle se nemetabolizuje, ale umí se hodně vyplavovat močí a zabraňují tak bakteriím uchytit se na sliznicích močových cest.
Můžu infekcím močových cest předcházet?
Je to jako s každou jinou nemocí. Žít zabalený v bublinkové folii, vystavený ve vitríně, nelze.😶🌫️ Když si chceme život užít, občas na nás nějaká nemoc skočí.🤒 Můžeme jí to ale zkusit zkomplikovat.
📌 Bakterie milují močové cesty, ale nesnáší hygienu. Co nejdříve vštěpujte své malé Růžence, že si má prdku otírat zepředu dozadu a nikdy opačně.👧🏼 Občas to zkontrolujte, hlavně když už jste se zánětem močových cest potrápili.
📌 Kluci ať se otírají, jak chtějí, ale určitě je naučte, že k nezbytné každodenní večerní hygieně patří nejenom vyčištění zubů, ale i omytí pinďourka. Samozřejmě po stažení předkožky. Učíte je to, že ano?
📌 Udělejte si pár minut a koukněte, jestli váš mrňous čůrání nešidí. Malé éra nemají čas ztrácet čas, proto vypustí jenom nezbytné a pokračují v letu.
📌 Řešte zácpu vašeho dítěte co nejdříve. Pamatujte na pravidlo: Jak dlouho problém se zácpou trvá, tak dlouho se léčí. Hovínko nacpané v konečníku je prevít, který nenechá močové cesty na pokoji.
📌 A abych nezapomněla, k prvnímu receptu na antikoncepci by měla patřit i poučka o tom, že vymočit se po styku může zabránit hodně palčivému problému.❗️Tahle poučka se hodí nejenom k láskyplným radovánkám. Použijte ji také po rochnění se v jezírkách, rybnících a různých stojatých vodách.
Na závěr prosba
Já vím, že v době všech možných supr čupr moderních vyšetřovacích metod, působí vyšetření čůránek ve skleničce jako za krále Klacka...🫅🏼
My pediatři jsme takový vymírající druh🦖, stará škola, takže nám zkumavka moči udělá větší radost než jakákoliv čokoláda.🤭
A kdy ji máte nabrat? Netrapte se, přineste moč klidně vždy, když se k nám vydáte. (Když si jdete pro razítko, tak nemusíte😁). Hlavně ale:
📌
Když má vaše dítě teplotu a k tomu mu netečou usmrkance z nosu a nekašle.
📌
Když ho bolí bříško.
📌
Když nejí nebo když jí až moc.
📌 Když je malé, velké, hubené, bledé nebo flekaté.
📌
Když kaká často i když nekaká.
📌
Když máte mokro v noci, když to nestíhá přes den.
Vidíte, že je to skoro vždy.😎
Zkuste odebrat moč ráno doma, protože vyčůrat se na povel na záchodě v ambulanci není pro děti zcela komfortní záležitost.
Když vzoreček s sebou nemáte, taky vám hlavu nikdo neukroutí. Ale jak vás v čekárně vaše ratolest zatahá za rukáv a špitne: „Čůrat!“, ťukejte na sestřičku jako zběsilí. Ta naše vám obvykle strčí do ruky zkumavku, protože už mě zná a ví, že z těch čůránek věštím ráda. Ne náhodou mi můj oblíbený pacient říká Baby Šaman.🤩